ΓΕΑ Άμιλλα 2000 – Βούρειος Χίου 63-47 (+φωτό, vid)

0
422

Το πρωί της Κυριακής (15/05) στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής ημέρας της προκριματικής φάσης κορασίδων η ΓΕΑ Άμιλλα 2000 αντιμετώπισε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης τον Βούρειο Χίου του οποίου και επικράτησε με σκορ 63-47. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Τρίπολης έκανε το «3 στα 3» και με την κατάκτηση της 1ης θέσης προκρίθηκε στην τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος κορασίδων.

Αγωνιστικά η Άμιλλα αποδείχθηκε πιο ουσιαστική στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ. Το πρώτο 7λεπτο ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ με 11-11 στα 02’50. Στη συνέχεια η ομάδα της Τρίπολης με 9-0 σερί προηγήθηκε με 20-11 στα 00’15’ για να κλείσει η α’ περίοδος με 20-14

Οι «μελανόλευκες» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς με καλύτερες επιλογές στην επίθεση και έλεγχο των ριμπάουντ με αποτέλεσμα να έχουν ένα σταθερό προβάδισμα 10-12 πόντων. Την ίδια ώρα η ομάδα της Χίου με κάποιες σημαντικές λύσεις από την περιφέρεια δεν επέτρεπαν στην αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ. Στο 24-17 το σκορ στα 08’28 και στο 29-19 στα 03’29, για να ολοκληρωθεί το α’ μέρος με το σκορ στο 32-22.

Το σαφές προβάδισμα της Άμιλλας και η αντίδραση του Βούρειου…

Στην επανάληψη η αναμέτρηση ξεκίνησε όπως εξελίχθηκε και το α’ μέρος με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και να διατηρούν μια σταθερή διαφορά μεταξύ τους στους 10-13 πόντους. Μετά το πρώτο 4λεπτο της επανάληψης η ομάδα της Αρκαδίας, ανέβασε ρυθμούς αξιοποιώντας τις άστοχες και λανθασμένες επιθέσεις του Βούρειου με διαδοχικούς πόντους που αύξησαν το προβάδισμα στο 47-27 στα 03’57 της γ’ περιόδου με επί μέρους σκορ 14-3, για να κλείσει η περίοδος με το σκορ στο 49-35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με πίεση και διάθεση να βγάλει αντίδραση η ομάδα της Χίου, μπήκε δυνατά και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο -10 (53-43) στα 05’25. Εκεί ένα καθοριστικό τρίποντο της Μίχαλου και ένα γκολ-φάουλ της Παναγιωτοπούλου, διαμόρφωσαν το 59-43 στα 02’43, με το ματς πλέον να «ξεκαθαρίζει» υπέρ της Άμιλλας, μέχρι το φινάλε και το τελικό 63-47.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 15/05/2022 (10:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Τσουβάλης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14 (Α’), 32-22 (Β’), 49-35 (Γ’), 63-47 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Μάγκλαρη 2, Αρχοντάκου, Στιβακτάκη, Μίχαλου 5(1), Πολυχρονοπούλου, Μάγκλαρη 17(3), Κοκκώνη, Παναγιωτοπούλου 17, Βυτόγιαννη, Κοράκη 5, Παπαζαφειροπούλου 12(1), Κωνσταντινέα 5.
ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΧΙΟΥ (-): Οικονόμου 16(4), Πατεράκη Σ. 3, Τακτικού, Νεαμονίτη, Πατεράκη Μ., Αμέντα 2, Παταπή 8, Πολυχρόνη, Τσιμπουκά 4, Χαβιάρα 4, Βαβακά 2, Πρέλια 8(2).