ΓΕΑ Άμιλλα 2000 – ΓΣ Ηλιούπολης 37-73 (+φωτό, vid)

0
510

Για την 8η αγωνιστική της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών σε ότι αφορά τον 1ο όμιλο η ΓΕΑ Άμιλλα 2000 είχε εξ’ αρχής δύσκολο έργο απέναντι στην ομάδα της Ηλιούπολης. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα της Αρκαδίας καλούνταν να αποδώσει ανταγωνιστικό μπάσκετ όπως έχει κάνει και άλλες φορές τη φετινή σεζόν και να διεκδικήσει ότι καλύτερο. Το μεσημέρι της Κυριακής (19/12), ωστόσο παρά το καλό ξεκίνημα η ομάδα της Τρίπολης μετά από ένα πολύ κακό β’ δεκάλεπτο, ουσιαστικά έχασε την επαφή με το σκορ από νωρίς και εν τέλει το ματς.

Καλό ξεκίνημα αλλά και πολύ κακό β’ δεκάλεπτο…

Η ομάδα της Τρίπολης είναι γεγονός ότι ξεκίνησε καλά το ματς και ακολούθησε από κοντά στο σκορ την Αθηναϊκή ομάδα, για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο στο 15-21. Παρά τους αρκετούς πόντους στην επίθεση της Ηλιούπολης η Άμιλλα βρήκε σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα και κατάφερε να βρίσκεται κοντά στο σκορ.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν καθόλου καλή, αφού η Άμιλλα σ’ ένα επιθετικό μπλακ-άουτ δεν κατάφερε επί της ουσίας να βρει λύσεις στην επίθεση. Παράλληλα δεν έλλειψαν και τα λάθη που δεν επέτρεψαν στις «γηπεδούχες» να βρουν κάποιους πολύτιμους πόντου. Την ίδια ώρα η Ηλιούπολη αποδείχθηκε αποτελεσματική στην επίθεση και σταδιακά κατάφερε να «χτίσει» ένα σημαντικό προβάδισμα για την επανάληψη, καθώς το α’ μέρους ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-41. Το επί μέρους 4-20 στο β’ δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταλυτικό για τη συνέχεια.

Χωρίς ουσιαστικό κίνητρο η επανάληψη για την Άμιλλα…

Η εξέλιξη του β’ δεκαλέπτου ήταν λογικό ότι αγωνιστικά θα απογοήτευε τα κορίτσια των κ.κ. Τσουκαλά και Χρονόπουλου. Η διαφορά κρινόταν μη αναστρέψιμη, ωστόσο η Άμιλλα προσπάθησε να παρουσιάσει ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο στην επίθεση. Η αμυντική λειτουργία κατά διαστήματα μπορεί να ήταν καλή, αλλά στη μεγαλύτερη διάρκεια, υπήρξαν αρκετά ζητήματα στην άμυνα. Οι αθλήτριες του κ. Φέξη κατάφερναν με καλή κυκλοφορία και συνεργασίες πολλές φορές να βγάλουν πολύ εύκολες τελικές προσπάθειες κάτω από το καλάθι της Άμιλλας. Στο 24-51 το σκορ στα 03’58 και στο 29-55 το φινάλε της γ’ περιόδου.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες που είχαν στη διάθεσή τους για το συγκεκριμένο ματς και κάπως έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 37-73. Σημειώνεται ότι η Άμιλλα δεν μπορούσε να περιορίσει τις αντίπαλες ψηλές οι οποίες είχε πλεονέκτημα κοντά στα καλάθια σε αρκετές περιπτώσεις. Στα θετικά μεταξύ άλλων ότι αρκετές αθλήτριες της Αρκαδικής ομάδας είχε συνεισφορά στον επιθετικό τομέα.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 19/12/2021 (13:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπακετέα, Μπαβέλας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21 (Α’), 19-41 (Β’), 29-55 (Γ’), 37-73 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς, Γιώργος Χρονόπουλος): Βυτόγιαννη, Μανιατά 2, Κοκκώνη, Μίχαλου 8(1), Πολυχρονοπούλου, Μάγκλαρη 6(2), Μονογυιού 5, Τρυφωνίδη 6, Σιάμπου 6, Παπαζαφειροπούλου 4.
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Φεξής): Αλεξία 3, Καραλή 8(1), Ζαρόκωστα 6, Θεοδώρου 10, Πρίφτη 17(1), Τσαγκαροπούλου 11, Βουγιούκα, Αρβανίτη 2, Αρχαγγελίδη-Μόργκαν 2, Σιμιτσιλέλλη, Διαμαντοπούλου 9(1), Γκουζέλου  5(1).