ΓΕΑ Άμιλλα 2000 – Πανιώνιος ΓΣ 64-75 (+φωτό, vid)

0
454

Το κρισιμότερο ίσως ματς της χρονιάς ήταν προγραμματισμένο να δώσει η ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλας 2000 το μεσημέρι της Κυριακής (10/04) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, απέναντι στον Πανιώνιο ΓΣ. Μια αναμέτρηση «επιβίωσης» και για τις δύο πλευρές, καθώς όποια θα κέρδιζε θα παρέμενε στην Α2 Εθνική κατηγορία, ενώ όποια έχανε θα υποβιβαζόταν στις τοπικές κατηγορίες.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο οποίο το προβάδισμα είχε σε όλη τη διάρκεια του η Αθηναϊκή ομάδα, τελικά η ΓΕΑ Άμιλλα ηττήθηκε με σκορ 64-75. Τα λάθη στην άμυνα και η απώλεια των ριμπάουντ σε κρίσιμα χρονικά σημεία έπαιξαν σημαντικό ρόλο, ενώ δεν έλλειψαν και λάθη κυρίως από την β’ διαιτητή της αναμέτρησης. Από την άλλη πιο ουσιαστική η ομάδα της Νέας Σμύρνης στην επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε στη νίκη – παραμονή στην κατηγορία.

Κακό ξεκίνημα για τις «γηπεδούχες»…

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε καλά για τη ΓΕΑ Άμιλλα με νευρικότητα και αστοχία στην επίθεση κάτι που σημαντικό βαθμό μπορεί να είχε να κάνει και με την κρισιμότητα του αγώνα. Αν και ισορροπημένο το πρώτο τετράλεπτο με το σκορ στα 4-5 στα 06’12, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τις «γηπεδούχες». Κακή αμυντική συμπεριφορά και χαμένα τα αμυντικά ριμπάουντ, επέτρεψαν στις «κυανέρυθρες» να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα τόσο μέσα από τη ρακέτα όσο και από την περιφέρεια προηγούμενες με σερί 0-9, προβάδισμα με 4-14 στα 03’52.

Η Άμιλλα κατάφερε στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου ωστόσο να βρει λύσεις από τη γραμμή των 6,75μ. και να μειώσει τη διαφορά σε 10-14 στα 02’20 και 15-18 στο φινάλε της α’ περιόδου.

Πρόβλημα στην άμυνα και στο β’ δεκάλεπτο…

Η ομάδα του Πανιωνίου μπήκε δυναμικά στο παρκέ και στο β’ δεκάλεπτο, παρά το γεγονός ότι στα 08’42 το σκορ ήταν στο 18-21. Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο η άμυνα της ΓΕΑ Άμιλλα «κατέρρευσε» με πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, κακές αλληλοκαλύψεις, αλλά και βιαστικές και άστοχες επιθέσεις. Αποτέλεσμα ήταν σε μόλις τρία αγωνιστικά λεπτά, ο Πανιώνιος να «τρέξει» ένα επί μέρους σκορ 1-16, μετατρέποντας το 18-21 σε 19-37 στα 05’42 και τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο ματς με -19 πόντους.

Ηρεμία έλλειπε από το παιχνίδι της Άμιλλας, ενώ ακόμη και λάθη τακτικής στοίχισαν στο παρκέ (σ.σ. η επιλογή της Άμιλλας να αλλάζει παίκτριες στα μαρκαρίσματα μετά από σκριν, επέφερε πολλά miss match κάτω από τη ρακέτα τα οποία επέφεραν αρκετούς πόντους στις «φιλοξενούμενες»).

Το θετικό από τη β’ περίοδο ήταν η αντίδραση των «μελανόλευκων» που δεν «κατέρρευσαν». Βρήκαν λύσεις στην επίθεση με μικρό σερί 5-0 για το 24-37 στα 04’42, καθώς και κρίσιμα διαδοχικά τρίποντα της Μίχαλου στο φινάλε του α’ μέρους, με τα οποία η Άμιλλας κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με τη διαφορά σε «μονοψήφια» διαφορά (34-42).

«Επιστροφή» στο ματς για την Αρκαδική ομάδα…

Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο παρκέ συγκριτικά με το α’ μέρος και με καλό πρώτο 4λεπτο κατάφερε να μειώσει στους -4 πόντους με 38-42 στα 05’38 και με 40-44 στα 04’12. Η ομάδα του Πανιωνίου ωστόσο κατάφερε να κρατήσει την πρωτοπορία στο σκορ με κρίσιμα σουτ από την περιφέρεια και να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα 46-52, χάρη σε καλάθι στην εκπνοή της Μίχαλου.

Ουσία στην επίθεση για τον Πανιώνιο στο φινάλε…

Η ομάδα του Πανιωνίου κατάφερε στο δ’ δεκάλεπτο της αναμέτρησης παρά τη μεγάλη κρισιμότητα, να βγάλει μεγάλη αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα. Σωστές επιλογές, αλλά και μεγάλα σουτ τόσο από την περιφέρεια όσο και με εύστοχες βολές. Ειδικά η Παντοπούλου με «κρύο αίμα» και 11(2) εξαιρετικά κρίσιμους πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, διατηρούσε σε μικρή απόσταση ασφαλείας την ομάδα της. Στο 46-57 το σκορ στα 08’18, στο 50-60 στα 06’06 και στο 53-63 στα 04’53.

Στο τελευταίο τετράλεπτο η ομάδα της Τρίπολης πίεσε και κατάφερε ως ένα σημαντικό βαθμό να μειώσει στο σκορ σε 64-67 στα 01’29, χάρη σε τρίποντο της Μάγκλαρη και καλάθι της Τρυφωνίδη! Η απάντηση ήρθε ωστόσο με γκολ-φάουλ (και αμφισβητούμενο φάουλ) πάνω στην Παντοπούλου για το 64-70 στα 00’44’’, μετά από ακόμη ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ. Το φινάλε άνηκε στην Αθηναϊκή ομάδα που έφτασε στο τελικό 64-75, με οκτώ σερί πόντους στα τελευταία 01’29 της αναμέτρησης.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 10/04/2022 (13:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κωστής (μέτριος), Τσουρή (κακή).
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18 (Α’), 34-42 (Β’), 46-52 (Γ’), 64-75 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Παναγιωτοπούλου, Μανιατά 8(2), Τσουκαλά 12(1), Μίχαλου 13(3), Μάγκλαρη 10(3), Μονογυιού 9(2), Τζανή, Τρυφωνίδη 8, Σιάμπου 4, Παπαζαφειροπούλου, Παπουτσή.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ (Αλέξανδρος Δενδρινός): Κριτσιδήμα 18(3), Πλώτα 16, Μαχλά 2, Παντοπούλου 19(4), Παπάζογλου 8, Καμπισιούλη 2, Καντζιάν 3(1), Παπακωνσταντίνου, Ανδρονικίδου 6(1).

► Δυναμική παρουσία του φίλαθλου κοινού που στήριξε ουσιαστικά την Αρκαδική ομάδα, ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα.

► Διακριτική η παρουσία της αστυνομίας στη διάρκεια του ματς, λόγω της πολύ μεγάλης κρισιμότητας της αναμέτρησης για καλό και για κακό. Τελικά ευτυχώς δεν συνέβη το παραμικρό.