ΓΕΑ Άμιλλα 2000 – Φοίνικας Πειραιά 47-74 (+φωτό, vid)

0
478

Αγωνιστική δράση είχαμε την Κυριακή (28/11) για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας με την ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλας να έχει εντός έδρας αγωνιστική υποχρέωση επί του Φοίνικα Νέας Επιδαύρου. Μια αναμέτρηση στην οποία θα μπορούσε να παραδεχθεί κανείς ότι σχεδόν τίποτα δεν λειτούργησε καλά για τη νεανική ομάδα της Τρίπολης συγκριτικά με άλλες αναμετρήσεις. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα την ήττα με το ευρύ 47-74.

Η Άμιλλα βρέθηκε σε κακή μέρα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά με έλλειψης συγκέντρωσης και πάθους στη διάρκεια του παιχνιδιού. Χαμένες «μάχες» υπήρξαν και στον τομέα των ριμπάουντ, με άστοχες επιθέσεις για καλή και ουσιαστική κυκλοφορία της μπάλας αλλά και με πολλά λάθη που οδήγησαν σε εύκολους πόντους την ομάδα του Πειραιά. Χαρακτηριστικά ότι αρκετά από τα κορίτσια που συνήθως πρωταγωνιστούν κυμάνθηκαν σε επίπεδο απόδοσης στα «ρηχά». Παρά το γεγονός ότι ο αντίπαλος ήταν καλύτερος, είναι χαρακτηριστικό ότι η Άμιλλα βρέθηκε εκτός των αγωνιστικών της στάνταρ, «πληρώνοντας» και τον «κακό της εαυτό» συνολικά.

Από νωρίς πίσω στο σκορ…

Με εξαίρεση ένα δίλεπτο στο οποίο η Άμιλλα προηγήθηκε με 6-2 η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη. Ένα σερί 0-18 διαμόρφωσε το 6-20 στα 01’25, για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 11-24. Στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου η είσοδος της Μίχαλου έδωσε λίγο ενέργεια στην ομάδα με αποτέλεσμα το 16-26, αλλά δίχως συνέχεια, αφού οι «φιλοξενούμενες» με διαδοχικές εύστοχες επιθέσεις στο φινάλε του α’ μέρους κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενες με 18-38.

Στο φινάλε του α’ ημιχρόνου έλλειψη fair-play θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η επιλογή του προπονητή της ομάδας του Φοίνικα, να καλέσει τάιμ-άουτ στα 27’’ πριν το τέλος και με την ομάδα του να προηγείται με σκορ 18-38.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη…

Στην επανάληψη κατά διαστήματα τα κορίτσια του Θοδωρή Τσουκαλά έδειξαν διάθεση στο να αντιδράσουν στην εξέλιξη του ματς, ωστόσο πολύ λίγα πράγματα έβγαιναν. Τα λάθη και η αναποτελεσματική άμυνα ίσως σε μεγάλο βαθμό και λόγω της απογοήτευσης από την απώλεια του ματς από πολύ νωρίς, δεν άλλαξαν τις ισορροπίες. Οι Μαγγίνα και Βρακά συνέχισαν να σκοράρουν κατά βούληση και η διαφορά να αυξάνεται σε ότι αφορά το σκορ.

Παροδική αντίδραση για τις «γηπεδούχες» ένα μικρό ξέσπασμα στο γ’ δεκάλεπτο με σερί 11-0 το οποίο έκανε το 26-54 στα 04’15 σε 37-54 στα 01’15 για το 37-56 του γ’ δεκαλέπτου.

Τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο με την ομάδα του Φοίνικα να διατηρήσει το «πόδι στο γκάζι» αυξάνοντας το προβάδισμα μέχρι το τελικό 47-74. Από τις «γηπεδούχες» μοναδική αθλήτρια με διψήφιο αριθμό πόντων η Μίχαλου με 10(2), την ίδια ώρα που Μαγγίνα και Βρακά σημείωναν από κοινού 47 πόντους. Όσους πόντους δηλαδή σημείωσε η Αρκαδική ομάδα στο ματς.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 28/11/2021 (13:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κηπώσης, Αντωνέλλου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-24 (Α’), 18-38 (Β’), 37-56 (Γ’), 47-74 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς, Γιώργος Χρονόπουλος): Σαραντοπούλου, Μανιατά, Τσουκαλά 6, Παπαζαφειροπούλου, Μάγκλαρη 4, Τρυφωνίδη 8, Μονογυιού 8, Παππά 3(1), Κοκκώνη 2, Σιάμπου, Παναγιωτοπούλου 6, Μίχαλου 10(2).
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ. Αράπης, Τιόπουλος): Γραμματικού 7, Μαγγίνα 27, Λαουλάκου, Βρακά 20(4), Στεφάτου 8(2), Καψοκόλη 6, Μπαρούτση 2, Οικονομοπούλου 4, Δράκου.