Δεύτερη διαδοχική ήττα του Πήγασου, 63-65 από τον Αρχιμήδη

0
143

Για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΣΚΑΚ το πρόγραμμα το περασμένο Σάββατο (11/12) επιφύλαξε ακόμη ένα ντέρμπι πρωτοπόρων αυτή τη φορά στο κλειστό γυμναστήριο του Άστρους, απέναντι στην ανταγωνιστική ομάδα του Αρχιμήδη Ασίνης. Μια αναμέτρηση η οποία ξεκίνησε καλά, αλλά δεν εξελίχθηκε ανάλογα για τον Πήγασο ο οποίος υπέστη την πρώτη φετινή ήττα στην έδρα του και τη δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να χάσει το σημαντικό βαθμολογικό πλεονέκτημα των δύο βαθμών που είχε μέχρι πριν δύο αγωνιστικές.

Αγωνιστικά οι «βυσσινί» ξεκίνησαν καλά το ντέρμπι και με καλό ρυθμό επιθετικά κατάφεραν να προηγηθούν με 20-12 στο φινάλε της α’ περιόδου. Η συνέχεια βέβαια αποδείχθηκε αντιστρόφως ανάλογη. Ο Αρχιμήδης ανέβασε ρυθμούς, κατάφερε να κρατήσει στη β’ περίοδο στους 7 πόντους την ομάδα του Άστρους και παράλληλα και ανεβασμένους ρυθμούς στην επίθεση να ανατρέψει την κατάσταση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος με 27-30.

Ελαφρά καλύτερος και στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Αρχιμήδης έλεγξε την κατάσταση σε τέτοιο βαθμό ώστε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο ματς. Κοψαύτης και Μαυριάς στην τελευταία περίοδο πήραν τα επιθετικά «όπλα» τους και με πολύ σημαντικά καλάθια έβαλαν τον Πήγασο σε τροχιά διεκδίκησης του ματς, αλλά οι λεπτομέρειες στο φινάλε ήταν υπέρ των «φιλοξενούμενων» που έφτασαν στη νίκη με 63-65. Το τελευταίο καλάθι υπό πίεση δεν ήταν κακό από πλευράς Κοψαύτη, αλλά το καλάθι που θα έδινε στο φινάλε τη νίκη με ανατροπή δεν μπήκε ποτέ.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Άστρους | 11/12/2021 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σταματοπουλος, Μπόκος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12 (Α’), 27-30 (Β’), 39-47 (Γ’), 63-65 (Δ’).
ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΣΤΡΟΥΣ (Γιώργος Κοψαύτης): Ταβάνι 3, Μαντίκος 6, Κοψαύτης 23(4), Αντωνάκης 5(1), Διαμαντόγιαννης 11, Μαυριάς 14(4), Μεσσίνης, Δικαίος 1.
ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΑΣΙΝΗΣ (Λ. Κοκκάλας, Π. Στεφανόπουλος): Κατσούρης 9, Κανέλης 9, Χασάπης 6, Τσουαφίδης 11(1), Μπουρτζουκλής 5, Ευστρατίου, Σμυρνιωτάκης, Κατσαρός 17, Ταχτσίδης 8.