«Διπλό» με ανατροπή για τους Παίδες του Πελασγού στην Κυπαρισσία

0
194

Για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ο Πελασγός φιλοξενήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 19/09 στο κλειστό γυμναστήριο Κυπαρισσίας από την τοπική ομάδα του Δίωνα. Μία αναμέτρηση η οποία εξελίχθηκε σε συναρπαστικό ντέρμπι με διακυμάνσεις στο σκορ και ένα συναρπαστικό φινάλε. Ένα φινάλε το οποίο επέφερε τη νίκη για τον Πελασγό με σκορ 60-61.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης αποδείχθηκε ισορροπημένο για τις δύο ομάδες που συμπορεύονταν στο σκορ κλείνοντας το α’ δεκάλεπτο στο 17-16. Στη συνέχεια η ομάδα του Δίωνα ανέβασε ρυθμούς στο παρκέ σε επίθεση και άμυνα με αποτέλεσμα να βρει τις λύσεις και τις προϋποθέσεις για να ξεφύγει στο σκορ με 38-28 στο φινάλε του α’ μέρους.

Οι «γηπεδούχοι» φάνηκαν να ελέγχουν το ματς και στο ξεκίνημα της επανάληψης διατηρώντας τη διαφορά ασφαλείας ακόμη και αν οι άμυνες δυνάμωσαν και οι πόντοι επιτυγχάνονταν με μεγαλύτερη δυσκολία. Σε κάθε περίπτωση ο Δίωνας έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 48-39. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο ο Πελασγός ανέβασε ρυθμούς στο ματς, βρήκε πόντους από διαφορετικούς παίκτες έχοντας μια πολύ καλή απόδοση, τέτοια που να επιτρέψει την ανατροπή στο ματς και την επικράτηση στο φινάλε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες με σκορ 60-61.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Κυπαρισσίας | 19/09/2020 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος, Τσουβάλης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16 (Α’), 38-28 (Β’), 48-39 (Γ’), 60-61 (Δ’).
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μπουσιούτας, Τζώρτας): Τζώρτας, Δημητρακάκης, Γιαννόπουλος 20(1), Κυζιλής 8, Σταμίρης 1, Κόλλιας, Μιχόπουλος 15, Κίτσος 4, Μωραΐτης 12(2).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ Κ.Ο.Μ. (Τσατσουλής, Μανιάτη): Δημόπουλος, Κουκουλάς 13(1), Θεοδωρόπουλος 14, Κόκο, Μανιάτης 7, Μακρής 4, Δρακοπουλος 3(1), Μπουγάς 13, Μαρζιώτης, Λίλης 7(1).