«Διπλό» στην έδρα του Λακωνικού Κρόνου ο Πάνας!

0
503

Για την 17η αγωνιστική της Α1 τοπικής κατηγορίας ο Πάνας Κανδήλας φιλοξενήθηκε από το Λακωνικό Κρόνο το βράδυ του Σαββάτου 07/03 στο κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης. Μια αναμέτρηση στην οποία η ομάδα της Αρκαδίας αποδείχθηκε καλύτερη σε κρίσιμα σημεία της συνάντησης φτάνοντας δίκαια στη δεύτερη της φετινή νίκη με σκορ 59-61.

Με καλή άμυνα αλλά και αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Πάνας πήρε από νωρίς την πρωτοπορία στο σκορ κλείνοντας το α’ δεκάλεπτο με σκορ 8-18. Στη συνέχεια ωστόσο οι ισορροπίες του παιχνιδιού αντιστράφηκαν, καθώς με μεγάλη βελτίωση στην επίθεση και 27 πόντους στην β’ περίοδο ο Λακωνικός κάλυψε τη διαφορά, ξεπέρασε το «σοκ» στο ξεκίνημα του ματς και προηγήθηκε με 35-32 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη στη μεγαλύτερη διάρκεια ο Λακωνικός Κρόνος είχε το μικρό προβάδισμα στο παιχνίδι που είχε εμφανή χαρακτηριστικά ντέρμπι μέχρι το τέλος. Στο φινάλε οι παίκτες του Βαγγέλη Μάλλιου ήταν πιο ουσιαστικοί και κατάφεραν να κατακτήσουν τη νίκη που έχει περισσότερο αξία γοήτρου.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης | 07/03/2020 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Μητσέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-18 (Α’), 35-32 (Β’), 48-45 (Γ’), 59-61 (Δ’).
ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ (Αθανάσιος Σκιαδάς): Ρεμπής Χρ. 2, Ρεμπής Δ. 2, Μπάχα 15(2), Γιαννακόπουλος, Σφυρής 11(1), Μπουλούγαρης, Ζορμπάνος 7, Κωστάπαππας 8(2), Κορίνης 9(2), Βαλσάμης, Λιόντης, Ξανθάκος 5.
Α.Σ. ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Χριστικάκος, Καλαντζής 7, Σταθόπουλος 10, Σελίμης, Τραχανάς 2, Κωνσταντόπουλος 2, Γεωργούσης 12(3), Σύρπας 5, Λάζαρης 7, Σάββας 16.