«Διπλό» στην Πάτρα επί του ΑΟ Αχαΐας 56-59 ο Πήγασος Θυρέας

0
178

Στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στον 1ο όμιλο, ο Πήγασος Θυρέας φιλοξενήθηκε από τον ΑΟ Αχαΐας «Η Γαλήνη» στην Πάτρα. Ένα ματς το οποίο εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και έκρινε το νικητή στο φινάλε και βρήκε την ομάδα του Άστρους νικήτρια με σκορ 56-59.

Στον αγωνιστικό τομέα οι δύο ομάδες συμπορεύονταν ουσιαστικά στο ματς σε όλη τη διάρκειά του. Η ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας έδειξε καλά στοιχεία στην αμυντική λειτουργία, ενώ σ’ ένα ματς το οποίο κρίθηκε στη λεπτομέρεια, πέρα από τη σημαντική συνεισφορά όλης της ομάδας, σημαντική βοήθεια ήρθε και από τους νεοαποκτηθέντες Μαραγκίδη και Σπυράκο.

Με τη νίκη αυτή ο Πήγασος παίρνει μικρή βαθμολογική και ψυχολογική «ανάσα», στην προσπάθεια του να πιάσει στη «βαθμολογία» τις ομάδες του Προμηθέα και του ΑΟ Ερμιονίδας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17 (Α’), 28-27 (Β’), 39-41 (Γ’), 56-59 (Δ’).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιωάννου, Καψαρίδης.
ΑΟ ΑΧΑΪΑΣ «Η ΓΑΛΗΝΗ» (Γιαννόπουλος): Πίκιος 18, Παπαβασιλόπουλος 7, Κάλλης 11, Καραγιάννης 7, Εφέπουλος 7(1), Τριανταφύλλου 2, Βεργανελάκης 1, Χριστοδουλόπουλος 3(1), Χρήστου, Σπύρου.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ (Γεννιάς, Κοψαύτης): Κοψαύτης 16(1), Μαυριάς 10(1), Μίλιτς 11(1), Κόκκορης 3(1), Σπυράκος 9, Μαραγκίδης 6(2), Πασολάρι 2, Διαμαντογιάννης 2, Κιουρτζίδης.

► Ο Αρκαδικός σύλλογος δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά του αγώνα του α’ γύρου, στον οποίος η ομάδα του Άστρους είχε ηττηθεί με σκορ 69-78 από την ομάδα της Πάτρας.