Δύσκολη νίκη με εντυπωσιακό δ’ δεκάλεπτο ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός τους Δρομείς

0
336

Το απόγευμα του Σαββάτου (23/10) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης ο Σύλλογος Δρομέων αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού για το πρωτάθλημα εφήβων. Παρά την βαθμολογική τους θέση (1-4 σε νίκες πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης) οι Δρομείς έδειξαν και διάθεση και πάθος βάζοντας δύσκολα στους παίκτες του Παναγιώτη Γεωργόπουλου (που ήταν αήττητοι στην α’ φάση με 5-0 νίκες). Χρειάστηκε να «αφυπνιστεί» αγωνιστική ο ΣΕΦΑ στην τελευταία περίοδο προκειμένου να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει στη νίκη με 35-51.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν αρκετά καλό για τους Δρομείς που βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και έδειξαν προσήλωση και στην αμυντική λειτουργία. Αποτέλεσμα το προβάδισμα με 15-8 στην α’ περίοδο. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν το ματς μέσα από την άμυνα, με αποτέλεσμα μόλις 11 πόντους εκ των οποίων οι 5 με βολές και από τις δύο ομάδες στη διάρκεια του β’ δεκαλέπτου. Αποτέλεσμα οι Δρομείς να διατηρούν το προβάδισμα και στο φινάλε του ημιχρόνου (20-14).

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός ανέβασε ρυθμούς βελτίωσε την επιθετική λειτουργία συγκριτικά με το α’ μέρος και ισορροπώντας την αναμέτρηση πλήρως «επέστρεψε» για το καλά στο σκορ στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου με σκορ 30-30. Η τελευταία περίοδος άνηκε εξ’ ολοκλήρου στην ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού που κατάφερε να βρει τρομερή ενέργεια στο διάστημα εκείνο. Καταλυτική η συνεισφορά του Χαραλαμπόπουλου, που έβαλε μπρος την «επιθετική μηχανή» του Αρκαδικού, με τους 10(2) διαδοχικούς του πόντους στο ξεκίνημα του δ’ δεκαλέπτου. Το προβάδισμα ήρθε, μαζί με την πολύ καλή απόδοση σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα ένα επί μέρους σκορ 5-21 στην δ’ περίοδο, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 35-51.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 23/10/2021 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρδαράς, Πρωτόγερος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-8 (Α’), 20-14 (Β’), 30-30 (Γ’), 35-51 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Βασίλης Αλικάκος, Ηλίας Μπαλής): Σελίμης 2, Παπαπέτρου 2, Αυλωνίτης, Ζαχαριάς 14(3), Σούπος 5, Κωστόπουλος Γ., Κωστόπουλος Β., Δαύρος 9(1), Μαργιώλας 3, Μανιάτης.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Μακρής 2, Τρυφωνόπουλος 7(1), Γαϊτανάρης 4, Ναστόπουλος, Παπαδημητρίου, Χαραλαμπόπουλος 16(2), Τουρνικιώτης 1, Λαγογιάννης, Τσαμακλής 6, Γλύμης, Μποτούλας 1, Χωματάς 14(1).