Δύσκολη νίκη του Πελασγού 46-41 τον ΣΚ Σπάρτη

0
175

Στη Μεγαλόπολη φιλοξένησε ο Πελασγός ΚΟΜ την αντίστοιχη ομάδα του ΣΚ Σπάρτη το βράδυ της Κυριακής (21/11) για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας. Μια αναμέτρηση την οποία και 9οι δύο ομάδες αναζητούσαν το θετικό αποτέλεσμα. Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με αμφίρροπη εξέλιξη μέχρι και το φινάλε του παιχνιδιού.

Αγωνιστικά ο Πελασγός ξεκίνησε λίγο καλύτερα το ματς διατηρώντας στη διάρκεια του α’ μέρους ένα σταθερό προβάδισμα στην αναμέτρηση. Στην επανάληψη ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος με τους «φιλοξενούμενους» να διεκδικούν με ίσους όρους τη νίκη. Οι ισορροπίες του ματς ήταν πολύ «λεπτές» και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί το ματς διεκδικήθηκε στις άμυνες και τη δύναμη, με την ομάδα της Μεγαλόπολης να είναι ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών, με απόλυτα ποσοστά, την ώρα που όλοι οι πόντοι στο επί μέρους 6-1 του έξτρα πενταλέπτου σημειώθηκαν μόνο με βολές, με τον Πελασγό να κατακτά εν τέλει τη νίκη με 46-41.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 22/11/2021 (20:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-5 (Α’), 19-15 (Β’), 25-26 (Γ’), 40-40 (Δ’), 46-41 (Π’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος, Κουκουλάς, Θεοδωρόπουλος 3, Παπαδόπουλος 4, Δαλάτσης, Βούλγαρης 8, Γιαννόπουλος, Νικολόπουλος 8, Τσίρμπας 19(3), Μπουγάς 4, Κουρέτας.
ΣΠΑΡΤΗ ΣΚ (Αθανάσιος Σκιαδάς): Ρετσινάς 4, Τσουλογιάννης, Ροϊνός 1, Τσαγκαρούλης 2, Μαλαβάζος 6, Μαρκάκος 6(1), Μηνακάκης, Σταυρόπουλος, Κυπρής, Σελίμος 13, Κακαλέτρης 4, Παπαγιαννόπουλος 5.