0
138
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1 το απόγευμα του Σαββάτου 03/10 ο Αστέρας Τρίπολης φιλοξενήθηκε στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό, σε μια αναμέτρηση η οποία χαρακτηριζόταν σημαντική από βαθμολογικής άποψης. Μια αναμέτρηση την οποία οι δύο ομάδες εξ’ αρχής σημάδευαν για να διεκδικήσουν θετικό αποτέλεσμα και άρα μεγάλο κίνητρο για τη διεκδίκηση του. Παράλληλα ένα παιχνίδι που για τον Αστέρα ήταν δεδομένο ότι δεν θα έχει καμία σχέση με το πρόσφατο στη διάρκεια των προηγούμενων εβδομάδων μεταξύ των δύο ομάδων στα πλαίσια της προετοιμασίας.

Το βράδυ της Κυριακής ο Αστέρας Τρίπολης αποδείχθηκε στο Στάδιο Αλκαζάρ πιο ουσιαστικός και πιο αποτελεσματικός και παράλληλα έχοντας τον έλεγχο στο ματς σε μεγάλα διαστήματα κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Μεγάλος όμως πρωταγωνιστής και ο Παπαδόπουλος που σε 3-4 περιπτώσεις είπε «όχι» σε κλασικές ευκαιρίες των «βυσσινί» συμβάλλοντας καθοριστικά στη νίκη με σκορ 1-3.

Στο α’ ημίχρονο αν και ο Αστέρας Τρίπολης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή, οι «γηπεδούχοι» ήταν αυτοί που σε δύο περιπτώσεις έφτασαν σε κλασική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ωστόσο στο φινάλε του πρώτου 45λεπτου ο Μπαράλες με κεφαλιά έδωσε πρωτοπορία στο σκορ.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ανάλογη με αυτή του πρώτου μέρους. Με έλεγχο του ματς από τον Αστέρα η ΑΕΛ απείλησε με κλασική στιγμή αλλά οι «Αρκάδες» πιο ουσιαστικοί έκαναν το 0-2 πάλι με τον Μπαράλες. Στο φινάλε του ματς οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν να μειώσουν με τον Μούζεκ, αλλά στις καθυστερήσεις οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς διαμόρφωσαν το τελικό 1-3

Προβάδισμα με κεφαλιά Μπαράλες…

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αποδείχθηκαν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με το ρυθμό της αναμέτρησης να ανεβαίνει λίγο πριν τη συμπλήρωση 10 λεπτά παιχνιδιού. Η ΑΕΛ στο 9’ απείλησε όταν μετά από πίεση της το γύρισμα του Πασαλίδη απομάκρυνε όπως-όπως κόρνερ ο Παπαδόπουλος. Στο 10’ ωστόσο μετά το κόρνερ, ο Πινακάς από εξαιρετική θέση έπιασε ένα σουτ που απέκρουσε ενστικτωδώς ο Παπαδόπουλο «σώζοντας» την εστία του.

Οι δύο ομάδες είχαν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και να επιβάλουν το ρυθμό τους στο ματς, ενώ ο Αστέρας μετά το πρώτο 20λεπτο έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει σε κάποια κλασική στιγμή προς την αντίπαλη εστία. Στο 36’ ίσως σε μια από τις πιο αξιόλογες στιγμές των «Αρκάδων» στο α’ ημίχρονο μετά από εκτέλεση φάουλ ο Σουάρεθ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Η αλήθεια είναι ότι η ΑΕΛ στο α’ μέρος είχε τις κλασικές ευκαιρίες να σκοράρει, αφού μετά τη φάση του 10’, στο 40’ μετά από κόντρες ο Τόρζε βγήκε απέναντι στον Παπαδόπουλο λίγο εκτός περιοχής, χάνοντας όμως απίστευτη ευκαιρία να σκοράρει με το πλασέ να φεύγει άουτ. Αντ’ αυτού η Αρκαδική ομάδα «τιμώρησε» σ’ ένα πολύ κρίσιμο σημείο του ματς στο 42’ όταν μετά από ωραία σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνιά του Ναγκί και στα δίχτυα της ΑΕΛ για το 0-1.

Πιο ουσιαστικός και στην επανάληψη ο Αστέρας…

Στην επανάληψη η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει στον αγωνιστικό χώρο προκειμένου να φτάσει σε κάποιο τέρμα χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. από την πλευρά του ο Αστέρας καλούνταν να διασφαλίσει το προβάδισμα επιδιώκοντας να δημιουργήσει προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ. Στο 57’ ένα μακρινό σουτ του Ριέρα δεν ανησύχησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι παίκτες του Αστέρας επιδίωξαν να πιέσουν ψηλά προκειμένου να εκμεταλλευτούν λάθη του αντιπάλου για κάποιο γκολ και παράλληλα να μην τους επιτρέψουν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και ανεβάσουν ρυθμούς για την ισοφάριση.

Στο 69’ η ΑΕΛ άγγιξε την ισοφάριση όταν μετά από κόρνερ του Πλατέλα, ο Ηλιάδης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σωτήρια τη μπάλα σε ακόμη μια σπουδαία στιγμή των «βυσσινί» διατηρώντας το «μηδέν» στην άμυνα. Σχεδόν σε παρόμοια εξέλιξη με το α’ μέρος στο 75’ ο Αστέρας χτύπησε στην επίθεση για το 0-2. Ήταν ένα λάθος της ΑΕΛ στην άμυνά του που επέτρεψαν στον Αστέρα να συνδυαστεί ιδανικά και εν τέλει με στρώσιμο της μπάλας από τον Λεό Τιλίκα ο Μπαράλες με κοντινό πλασέ σκόραρε.

Στο φινάλε και μετά το 0-2 ο ρυθμός έπεσε με τον Αστέρας να ελέγχει το ματς και να διατηρεί χωρίς πρόβλημα την πρωτοπορία στο σκορ. Ωστόσο μετά από ακόμη ένα στημένο με εκτέλεση κόρνερ του Πλατέλα ο Μούζεκ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Κάπου εκεί η ΑΕΛ ανέβηκε προκειμένου να ψάξει ένα δεύτερο γκολ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Αστέρας που σκόραρε με τον Λουίς Φερνάντεθ μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Μπόρχα Φερνάντεθ, τελειώνοντας οριστικά το ματς και εξασφαλίζοντας μια σπουδαία νίκη.

ΓΗΠΕΔΟ: Στάδιο Αλκαζάρ | 18/10/2020 (18:15).