Είχε διάθεση και υπεροχή, αλλά ηττήθηκε ο Αστέρας στο Βόλο

0
105
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Η 5η αγωνιστική στη Super League 1 συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο (02-03/10) και ο Αστέρας Τρίπολης το απόγευμα του Σαββάτου καλούνταν στο Πανθεσσαλικό στάδιο να αντιμετωπίσει τον Βόλο ΝΠΣ, σ’ ένα πολύ ενδιαφέρον όσο και σημαντικό ματς κυρίως για τους «Αρκάδες» που έψαχναν τα πρώτα τους τέρματα στη φετινή Super League 1 και την πρώτη νίκης της στη λίγκα. Ένας στόχος απέναντι σε μια ομάδα που έχει ξεκινήσει ιδανικά το πρωτάθλημα.

Το απόγευμα του Σαββάτου ο Αστέρας Τρίπολης για ακόμη μια αναμέτρηση αποδείχθηκε αναποτελεσματικός στο τελείωμα των φάσεων που δημιούργησε, ενώ παράλληλα δέχθηκε δύο τέρματα από λάθη της άμυνας και μάλιστα κόντρα στη ροή του παιχνιδιού.

Στο α’ ημίχρονο η ομάδα της Τρίπολης αν και μπήκε πολύ δυνατά βάζοντας δύσκολα στους «γηπεδούχους» όχι μόνο δεν κατάφερε να σκοράρει στις φάσεις που δημιούργησε, αλλά στο 18’ δέχθηκε με πέναλτι και γκολ (με τον Φαβ Βέερτ) κόντρα στη ροή του ματς, ύστερα από λάθος του Παπαδόπουλου και στη συνέχεια αντικανονική ανατροπή στον Ρεγκατέν.

Στην επανάληψη αν και ο Αστέρας Τρίπολης συνέχισε να πιέζει έχοντας την πρωτοβουλία με στόχο το γκολ και πάλι κόντρα στη ροή του ματς μετά από λάθος του Ριέρα ήρθε και το 2-0 από τον Φεράρι στο 79’. Οι «Αρκάδες» που δεν παράτησαν το ματς συνέχισαν να πιέζουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν τελικά ήταν το πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα και η μείωση στο σκορ σε 2-1 με τον Σονί.

Προβάδισμα Βόλου «κόντρα» στη ροή του παιχνιδιού…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης είναι γεγονός ότι βρήκε τον Αστέρας Τρίπολης να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με την πίεση που άσκησε στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του ματς, ψάχνοντας μάλιστα με αξιώσεις κάποιο γκολ. Η πίεση από τους «Αρκάδες» και τα λάθη του Βόλου δεν του επέτρεψαν να βγάλει αντίδραση στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα 15 λεπτά.

Στο 11’ μετά από σέντρα του Σίτο και σουτ του Ρεγκίς, αναγκάζει τον Κότνικ να επέμβει σωτήρια σε κόρνερ. Στο 12’ και πάλι μετά από σέντρα από αριστερά, ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας του Βόλου και πάλι «είπε όχι» με νέα επέμβαση. Στο 16’ όμως μετά από ένα σουτ των «γηπεδούχων» ο Παπαδόπουλος έχασε τη μπάλα από τα χέρια του και στην προσπάθειά του να μπλοκάρει ανέτρεψε αντικανονικά τον Ρεγκατέν. Ο Φαν Βέερτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 18’ άνοιξε το σκορ για το Βόλο, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Επηρεασμένος από την αναπάντεχη εξέλιξη στο ματς, ο Αστέρας Τρίπολης δεν φάνηκε να πατά αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, ειδικά μετά την ανεβασμένη διάθεση και απόδοση των παικτών του κ. Αμπασκάλ. Στο 39’ μετά από κλέψιμο του Καρμόνα, το σουτ του Ισπανού από πλάγια θέση ανάγκασε τον Κότνικ να αποκρούσει με υπερένταση σε κόρνερ.

Για ακόμη ένα ημίχρονο στο φετινό πρωτάθλημα ο Αστέρας αν και δημιουργούσε στιγμές προς την αντίπαλη εστία, αποδείχθηκε αναποτελεσματικός στην ευστοχία και στην αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια. Με το ρυθμό να πέφτει κάπως στα τελευταία λεπτά ο Βόλος πήγε τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενος.

Πρωτοβουλία κινήσεων χωρίς αποτέλεσμα για τον Αστέρα…

Η ομάδα της Τρίπολης στην επανάληψη προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και αποτελεσματικότητα στον αγωνιστικό χώρο, διεκδικώντας κάτι περισσότερο στο ματς, αλλά χωρίς αποτέλεσμα στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης, Ο Βόλος έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση και να προασπίζεται χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το προβάδισμα. Ακόμη και οι όποιες στημένες φάσεις προς την αντίπαλη περιοχή για τον Αστέρα, δεν ήταν ικανές να δημιουργήσουν προβλήματα στην αντίπαλη εστία.

Κι ενώ ο Αστέρας και πάλι όπως στο α’ ημίχρονο έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο να μπορεί επί της ουσίας να απειλήσει, ήρθε τελικά το λάθος του Ριέρα στο 79’ το κλέψιμο των «γηπεδούχων» και μετά από μπαλιά του Ρεγκατέν, ο Φεράρι με πλασέ να σκοράρει για το 2-0.

Ο Αστέρας δεν παράτησε το ματς και άμεσα στο 83’ απείλησε μετά από σουτ του Σονί και απέκρουσε με υπερένταση με γροθιές ο Κλέιμαν. Στο 85’ μετά από τρομερό κατέβασμα της μπάλας και πανέμορφο σουτ του Σονί, ο Αστέρας σκοράρει για το 2-1.

Η Αρκαδική ομάδα συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης στην αναμέτρηση χωρίς όμως χρονικά περιθώρια για κάτι περισσότερο και με το 2-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

ΓΗΠΕΔΟ: Πανθεσσαλικό Στάδιο | 02/10/2021 (16:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.