Είχε διάθεση, σοβαρότητα και το γκολ στη νίκη επί του ΟΦΗ, ο Αστέρας

0
137
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Πρώτη αγωνιστική για το 2022 στη Super League 1, με την 16η αγωνιστική να διεξάγεται ως εμβόλιμη το διήμερο 04-05/01 και τον Αστέρα Τρίπολης να φιλοξενεί τον ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Μια αναμέτρηση στην οποία δεν έλειπαν οι απουσίες και από τις δύο πλευρές, ωστόσο ακόμη κι έτσι το κίνητρο ήταν ισχυρό εκατέρωθεν για τη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Πόσο μάλλον για τον Αστέρα που θα ήθελε την προσεχή Κυριακή να δώσει το απαιτητικό ματς επί του Ολυμπιακού, προερχόμενος από νίκη.

Το απόγευμα της Τρίτης (04/01) ο Αστέρας με διάθεση και αγωνιστικά κίνητρα έλεγξε το ματς στο α’ ημίχρονο, κατάφερε να σκοράρει στο 38’ και στην επανάληψη με εξαίρεση το δοκάρι του ΟΦΗ στο 61’, έδειξε συγκέντρωση και σοβαρότητα στην άμυνα, αποτρέποντας την ομάδα της Κρήτης να πετύχει κάτι καλό στην επίθεση και έτσι κατάφερε να φτάσει τελικά στην επικράτηση με 1-0, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Στο α’ ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης αποδείχθηκε καλύτερος από τον ΟΦΗ, πιέζοντας και δημιουργώντας περισσότερες καταστάσεις για το γκολ προς την εστία της Κρητικής ομάδας. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ριέρα και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος. Στο β’ ημίχρονο η Αρκαδική αν και για ένα μικρό διάστημα είδε τον αντίπαλο να ανεβάζει ρυθμούς, είχε σοβαρότητα στην ανασταλτική λειτουργία, προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, διαφύλαξε μέχρι το τέλος το προβάδισμα και έφτασε σε μια σημαντική νίκη.

Καλύτερος ο Αστέρας στο α’ ημίχρονο…

Με διάθεση στο ξεκίνημα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο ο Αστέρας με μεγαλύτερη διάθεση και με δεδομένη την πίεση αρκετά ψηλά στον αντίπαλο κατάφερε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μόλις στο 1’ μετά από εκτέλεση φάουλ, η κεφαλιά του Μπαράλες κατέληξε άουτ. Στο 6’ ο ΟΦΗ μπήκε απειλητικά στην περιοχή των  «Αρκάδων» με τον Καμάου, ωστόσο η μπαλιά του εξουδετερώθηκε από τους αμυντικούς σε κόρνερ. Στο 12’ ένα ακόμη φάουλ του Αστέρα σε καλό σημεία από αριστερά και εκτός περιοχής του ΟΦΗ, η απευθείας εκτέλεση του Ριέρα κατέληξε άουτ.

Η Αρκαδική ομάδα συνέχισε να ελέγχει καλύτερα το ματς και να προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις για γκολ σε αρκετές επισκέψεις προς την αντίπαλη περιοχή. Στο 22’ μετά από πολύ καλή σέντρα του Κανελλόπουλου από εξαιρετική θέση ο Σίτο έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 25’ ο Σίτο μετά από ωραία επίθεση από αριστερά έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και εκεί εξ’ επαφής ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά, με τον Βάτερμαν να αποκρούσει σωτήρια τη μπάλα!

Ο Αστέρας πάντως επέμεινε να δημιουργεί προϋποθέσεις για γκολ και δικαιώθηκε στο 38’ όταν μετά από αντεπίθεση ο Καπίγια, βρήκε τον Καρμόνα και αυτός με ωραία σέντρα από δεξιά βρήκε τον Ριέρα ο οποίος με ωραίο πλασέ στην κίνηση σκόραρε για το 1-0. Στο 45’ για τους «φιλοξενούμενους» ο Ναμπί έβγαλε τον Καστάνιος απέναντι στον Παπαδόπουλο. Το κοντρόλ ωστόσο του παίκτης του ΟΦΗ, έδωσε το δικαίωμα στον τερματοφύλακα του Αστέρα να προλάβει και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Πειθαρχημένοι οι «Αρκάδες» στην επανάληψη…

Στην επανάληψη ο Αστέρας προσπάθησε στο ξεκίνημα να απειλήσει την αντίπαλη εστία δίχως αποτέλεσμα. Στο 46’ ο Σόνι μετά από ωραία προσπάθεια έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 47’ το σουτ του ίδιου, μπλόκαρε ο Βάτερμαν. Στη συνέχεια η ομάδα της Κρήτης ανέβασε ρυθμούς, ισορρόπησε το ματς και κατάφερε τελικά να απειλήσει ουσιαστικά στο 61 με τον Λάμπρου που απέναντι σε αμυντικούς από πλάγια θέση σε σουτ που επιχείρησε έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της Αρκαδικής ομάδας.

Το «καμπανάκι» σήμανε για τους «Αρκάδες», αλλά ο πεσμένος ρυθμός στη συνέχεια λόγω των διαδοχικών διακοπών με φάουλ και αλλαγών ευνόησε τους «γηπεδούχους» που στο φινάλε έδειξαν να συγκεντρώνονται ανασταλτικά, αποτρέποντας άλλη πολύ καλή στιγμή για τους «μελανόλευκους».

Στο 70’ μετά από ωραία σέντρα του Άλβαρες ο Μπαράλες δεν μπόρεσε να πιάσει όπως θα ήθελε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 78’ το δυνατό σουτ του Σόνι εκτός περιοχής, ανάγκασε τον Βάτερμαν να αποκρούσει τη μπάλα, για να καταλήξει η μπάλα λίγο μετά σε κόρνερ. Η Αρκαδική ομάδα και στο φινάλε προσπάθησε να πιέσει ψηλά τη μπάλα σε μια προσπάθεια να μην επιτρέψει τον ΟΦΗ να δημιουργήσει εύκολα προϋποθέσεις για κάποια φάση με την οποία θα μπορούσε να σκοράρει. Στο φινάλε η Αρκαδική ομάδα κατάφερε μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Άλβαρες από καλή θέση να απειλήσει ουσιαστικά, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 04/01/2022 (19:30).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.