Είχε Παπαδόπουλο και Σόνι ο Αστέρας και επικράτησε 1-0 του Βόλου

0
101
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Το πρωτάθλημα της Super League 1 συνεχίζεται με την διεξαγωγή της 18ης αγωνιστικής στην οποία ο Αστέρα Τρίπολης μετά τη νίκη επί του ΟΦΗ για την 16η αγωνιστική και την αναβολή του ματς με Ολυμπιακό, θέλει να συνεχίσει νικηφόρα τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Το ματς εξ’ αρχής χαρακτηριζόταν απαιτητικό και με κινδύνους για τους «Αρκάδες», καθώς ο Βόλος προέρχεται από μία σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού και παράλληλα παρουσιάζεται συνολικά φέτος σε αρκετές αναμετρήσεις, ιδιαίτερα ανταγωνιστικός. Από την πλευρά του ο Αστέρας θέλει τη νίκη για να διατηρηθεί κοντά στον πρωταρχικό του στόχο.

Το απόγευμα της Κυριακής ο Αστέρας παρά το γεγονός ότι απειλήθηκε στο α’ ημίχρονο από το Βόλο με κλασικές στιγμές, αποδείχθηκε πιο ουσιαστικός στο σκοράρισμα με γκολ του Σονί και σε συνδυασμό με την καλή ανασταλτική λειτουργία διαχείριση του παιχνιδιού, κατάφερε τελικά να φτάσει στην επικράτηση με σκορ 1-0.

Στο α’ ημίχρονο ο Βόλος απείλησε με κλασικές στιγμές, ωστόσο η απόδοση του Παπαδόπουλου ήταν καταλυτική με σωτήριες επεμβάσεις. Επιπλέον στο 40’ ήρθε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης από τον Σόνι για να πάει στα αποδυτήρια η ομάδα της Τρίπολης με προβάδισμα. Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» με συγκέντρωση στην αμυντική λειτουργία και στη διαχείριση του παιχνιδιού κράτησε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα το προβάδισμα και έφτασε στην κατάκτηση τριών πολύ σημαντικών βαθμών

Πιο επικίνδυνος ο Βόλος, πιο ουσιαστικός ο Αστέρας στο α’ μέρος…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Βόλος φάνηκε να μπαίνει με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο. Στο 10’ μετά από σουτ του Καρμονα απομάκρυνε ο Φεράρι. Στο 14’ μετά από ωραία επίθεση του Αστέρα, ο Σίτο γύρισε στον Ριέρα το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Κότνικ.

Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο ο Βόλος έδειξε τις «άγριες» διαθέσεις του για παραβίαση της εστίας του Αστέρα. Στο 20’ σε μια έξυπνη επιλογή του Φαν Βέερτ με πολύ μακρινό σουτ χωρίς δεύτερη σκέψη, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με την αλλοίωση της πορείας από τον Παπαδόπουλο. Στο 21’ μετά από τρομερό ευθύβολο σουτ του Ρεγκατέν, ο Παπαδόπουλος επενέβη σωτήρια διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 26’ μετά από σουτ του Μπαριέντος και πάλι εκτός περιοχής, ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Ο Βόλος συνέχισε να απειλεί με ουσιαστικές στιγμές. Στο 32’ μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Τσοκάνης από εξαιρετική θέση έπιασε μια τρομερή κεφαλιά, αλλά ο Παπαδόπουλος πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα σώζοντας την εστία του. από βέβαιη παραβίαση. Ακολούθησε και επικίνδυνο σουτ του Ρεγκατέν στο 33’ από πολύ καλή θέση, το οποίο κατέληξε άουτ.

Μετά από ώρα ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά στο 36’ όταν μετά από δυνατό σουτ του Άλβαρες, ο Κότνικ αναγκάστηκε σε σωτήρια επέμβαση. Στο 38’ ο Φερνάντεθ για τους «φιλοξενούμενους» ύστερα από ωραία ενέργεια, έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 40’ ωστόσο ήρθε η στιγμή του Αστέρα στην οποία ευτύχησε να σκοράρει στο ματς. Συγκεκριμένα η μπάλα έφτασε στην αντίπαλη περιοχή και στο Σόνι, ο οποίος μετά από έξοχο γύρισμα και ανάλογο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Βόλου για το 1-0.

Αποτελεσματικοί οι «Αρκάδες» στην επανάληψη…

Στην επανάληψη ο Βόλος μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, σε μια προσπάθεια των παικτών της «φιλοξενούμενης» ομάδας να αντιδράσουν στο γκολ που σημείωσε ο Αρκαδικός σύλλογος λίγο πριν το φινάλε του α’ ημιχρόνου. Στο 48’ ένα σουτ του Μουνάφο δεν ανησύχησε τον Κότνικ που μπλόκαρε. Στο 58’ ένα σουτ του Κανελλόπουλου εκτός περιοχής μπλόκαρε και πάλι ο τερματοφύλακας του Βόλου. Την ίδια ώρα ο Αστέρα έδειχνε να αμύνεται αποτελεσματικά στην επανάληψη και να ανακόπτει έστω και την τελευταία στιγμή τις επισκέψεις του Βόλου στην μεγάλη περιοχή.

Η ομάδα της Τρίπολης προσπάθησε πάντως να βρει τρόπους να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Στο 68’ μετά από μπαλιά από δεξιά του Καρμόνα, ο Λέο Τιλίκα πρόλαβε να «τσιμπήσει» τη μπάλα που πέρασε κάτω από τον Κότνικ και στη συνέχεια σταμάτησε στο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι «φιλοξενούμενοι» ανέβασαν ρυθμούς και έχοντας την κατοχή της μπάλας στο σύνολο του β’ μέρους, καθώς και στο φινάλε προσπάθησαν να ψάξουν ένα γκολ στο φινάλε. Ο Αστέρας στο φινάλε αμύνθηκε αποτελεσματικά, δημιούργησε κάποιες απειλές προς την αντίπαλη περιοχή, «ροκάνισε» όπως έπρεπε το χρόνο και έφτασε τελικά σε μια ακόμη πολύ σημαντική νίκη!

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 15/01/2021 (17:15).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.