Επαγγελματική νίκη και τρεις πολύτιμοι βαθμοί ο Αστέρας απέναντι στον ΟΦΗ

0
183
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1 ο Αστέρας Τρίπολης επιστρέφοντας στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» κλήθηκε το απόγευμα της Κυριακής 25/10 να αντιμετωπίσει την αντίστοιχη ομάδα του ΟΦΗ. Μια αναμέτρηση στην οποία εξ’ αρχής οι «Αρκάδες» έδιναν τη δέουσα σημασία και προσοχή, καθώς από τη μία υπήρχε ισχυρό κίνητρο για τη νίκη και από την άλλη κανείς στις τάξεις του «κυανοκίτρινου» συλλόγου δεν ήθελαν «στραβοπάτημα» και απώλεια βαθμών.

Το απόγευμα της Κυριακής ο Αστέρας Τριπολης αν και χρειάστηκε να φτάσει στο τελευταίο 15λεπτο της κανονικής διάρκειας για να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα κατάφερε τελικά να φτάσει στη νίκη με 1-0. Ένα τέρμα αρκούσε για να αποφέρει τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς!

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε μοιρασμένο και για τις δύο ομάδες που προσπαθούσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Καλός ρυθμός και διάθεση εκατέρωθεν να φτάσουν σ’ ένα γκολ, καθώς μέχρι το 15’ είχαν καταγραφεί αρκετές αξιόλογες στιγμές. Στο 7’ το πλασέ του Μπόρχα Φερναντεθ που μπλόκαρε ο Βάτερμαν. Στο 9’΄το σουτ του Ναμπί που έφυγε απειλητικά κόρνερ μετά από κόντρα της μπάλας στον Σουάρεθ. Στο 12’ ένα δυνατό σουτ του Σαρδινέρο έδιωξε ο Παπαδόπουλος και στο 13’ ένα δυνατό σουτ του Ριέρα έφυγε λίγο άουτ.

Η εικόνα αυτή του ματς συνεχίστηκε και στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ μέρους με τις δύο ομάδες να «φλερτάρουν» με ένα γκολ, αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου το ματς παρέμενε στο 0-0.

Στην επανάληψη οι «φιλοξενούμενοι» μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ. Απείλησαν με τους Ουες στο 49’ και Μπαλογιάννη στο 52’ χωρίς αποτέλεσμα. Την ίδια ώρα και ο Αστέρας αναζητούσε το γκολ με το οποίο θα προηγούνταν. Ο ρυθμός και στην επανάληψη ήταν καλός αλλά οι κλασικές στιγμές στο β’ μέρος δεν φάνηκε να είναι πολλές.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 70’ με τον Μπαράλες να κερδίζει το πέναλτι από τον Σελίμοβιτς και έκανε το χρέος να ευστοχήσει στην εκτέλεση για το 1-0. Σαν να μην έφτανε μόνο αυτό ο επιθετικός του Αστέρα φρόντισε να πάρει και την δεύτερη κίτρινο κάρτα από τον παίκτη του ΟΦΗ στο 77’, όταν μετά από πιεστική άμυνα από τον Μπαράλες, ήρθε η λάθος αντίδραση του Σελίμοβιτς ο οποίος έσπρωξε τον Αργεντίνο επιθετικό με αποτέλεσμα να δει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί!

Οι «Αρκάδες» διαχειρίστηκαν σωστά το ματς στο φινάλε φτάνοντας έτσι σε μια πολύ σημαντική νίκη που διατηρεί στις πρώτες θέσεις την ομάδα της Τρίπολης.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 25/10/2020 (16:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Θεόφιλος Μωϋσιάδης (Ηπείρου), Σπυρίδων Βασιλόπουλος (Έβρου).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπυρίδων Ζαμπαλάς (Ηπείρου).
VAR: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας).
AVAR: Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γεώργιος Σταθοπουλος (Αχαΐας).