Επικράτηση του Πελασγού 75-59 τον Λακωνικό Κρόνο

0
395

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ο Πελασγός υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του Λακωνικού Κρόνου. Μια αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Αγωνιστικά το απόγευμα του Σαββάτου 16/11 η ομάδα της Μεγαλόπολης επιβλήθηκε σχετικά εύκολα του συλλόγου της Σπάρτης με σκορ 75-59.

Το παιχνίδι αποτελεί γεγονός ότι ξεκίνησε καλύτερα για την ομάδα του Λακωνικού Κρόνου που βρήκε περισσότερες λύσεις και προηγήθηκε στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου με σκορ 15-18. Στη β’ περίοδο ο Πελασγός ανέβασε ρυθμούς κυρίως στην αμυντική λειτουργία και κατάφερε όχι μόνο να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με σκορ 33-28.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ανάλογη με το μεγαλύτερο μέρος του β’ δεκαλέπτου. Οι «γηπεδούχοι» έλεγξαν σε ικανοποιητικό βαθμό το ματς, βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και αύξησαν το προβάδισμα τους με 55-45 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Αυτό που χρειάζονταν οι παίκτες των Τσατσουλή – Μανιάτη ήταν να διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος, φτάνοντας έτσι στο θετικό αποτέλεσμα, κάτι που έγινε τελικά, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 73-59.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 16/11/2019 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δούβρης, Ντάσης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18 (Α’), 33-28 (Β’), 55-45 (Γ’), 73-59 (Δ’).
Κ.Ο.Μ. ΠΕΛΑΣΓΟΣ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Αλεξάκης 3(1), Τσιντώνης, Πολυζωγόπουλος 18(2), Χριστογιαννόπουλος, Χρανιώτης 2, Δαλάτσης 2, Παπαδόπουλος 2, Αγγελόπουλος 6, Νικολόπουλος 9, Τσίρμπας 17(4), Τόμπρος 14, Τσατσουλής.
Α.Σ. ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ (Αθανάσιος  Σκιαδάς): Μπουλούγαρης, Παππάς 3(1), Μπάχα 9, Γιαννακόπουλος 3, Σφυρής 8(2), Ρέμπης, Ζορμπανός 7(1), Κωστάπαππας 11(2), Κορίνης 8(1), Παπαδάκης 4, Λιόντης, Ξανθάκος 6.