Επικράτηση των παίδων του Πελασγού 74-36 επί του ΑΣ Τριφυλίας

0
168

Το πρωτάθλημα Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ συνεχίστηκαν το Σαββατοκύριακο και το απόγευμα του Σαββάτου 26/09 για την 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου Αρκαδίας – Μεσσηνίας ο Πελασγός υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα του ΑΣ Τριφυλίας. Μία αναμέτρηση η οποία αποδείχθηκε εύκολη υπόθεση για τους παίκτες του Γιώργου Τσατσουλή και της Γεωργίας Μανιάτη, κυρίως λόγω της επιθετικής λειτουργίας και «πολυφωνίας» κυρίως στο α’ ημίχρονο, δίνοντας ένα μεγάλο προβάδισμα στους «γηπεδούχους» για την τελική επικράτηση με σκορ 74-36.

Η ομάδα της Μεγαλόπολης ξεκίνησε αρκετά πιεστικά στο παιχνίδι, κερδίζοντας πολλές μπάλες στην άμυνα και παράλληλα βρήκε πολλές λύσεις στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα ένα «καταιγιστικό» 1ο δεκάλεπτο που διαμορφώθηκε στο 30-10. Σ’ ανάλογους ρυθμούς και πολύ καλή άμυνα οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν να αυξήσουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμα με αποτέλεσμα το 51-16 του α’ μέρους.

Στην επανάληψη με το παιχνίδι ουσιαστικά να έχει κριθεί ο ρυθμός «έπεσε» σημαντικά με τους «γηπεδούχους» παρ’ όλα αυτά λόγω και της διαφοράς δυναμικότητας να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια έδωσαν χρόνο σε όλους τους παίκτες των αποστολών και το παιχνίδι εν τέλει να ολοκληρώνεται με το τελικό σκορ στο 74-36.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 26/09/2020 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Τσουβάλης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-10 (Α’), 51-16 (Β’), 70-25 (Γ’), 74-36 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ Κ.Ο.Μ. (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Δημόπουλος 5, Κουκουλάς, Καρδάσης 2, Θεοδωρόπουλος 6, Κόκο 8(1), Μανιάτης 9, Μακρής 13, Δρακόπουλος 5(1), Μαχαίρας 4, Μπουγάς 12, Μερζιώτης 8, Ναστόπουλος 2.
Α.Σ. ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ (Π. Χήναρης, Χ. Φωτεινόπουλος): Μούτσκα 4, Αποστολόπουλος, Παναγιωτόπουλος 4, Λαμπρόπουλος, Κωνσταντόπουλος 6, Καρκαλής 8, Γκόγκας, Σαράντος 1, Παπακυρακόπουλος 6, Μητρόπουλος 7.