Επιστροφή στις νίκες για Πολύβιο με άνετη επικράτηση 68-36 επί του Άτλα

0
423

Στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας μπάσκετ η ομάδα του Πολύβιου υποδέχθηκε στη Μεγαλόπολη την αντίστοιχη ομάδα του Άτλα Καλαμάτας. Με μεγάλο κίνητρο και για τις δύο ομάδες ο Πολύβιος ήταν αυτός που βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα και με εξαιρετική κατά διαστήματα απόδοση κατάφερε να φτάσει στην επιβλητική επικράτηση με σκορ 68-36.

Η ομάδα της Μεγαλόπολης μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά στο ματς έχοντας την πρωτοπορία του σκορ και κλείνοντας το α’ δεκάλεπτο στο 18-7. Η συνέχεια αποδείχθηκε ανάλογη και στο β’ δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει και το ημίχρονο να διαμορφωθεί στο 38-17. Στην επανάληψη η «εικόνα» της αναμέτρησης ήταν ανάλογη με τον Πολύβιο να αυξάνει όλο και περισσότερο το προβάδισμα μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης που διαμόρφωσε το τελικό 68-36.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Μεγαλόπολης | 13/04/2019 (19:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Ντάσης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-7 (Α’), 38-17 (Β’), 53-29 (Γ’), 68-36 (Δ’).
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Αργύρης Τσώνης): Κωστάπαππας 6(2), Ανδριόπουλος 5(1), Φραγγέας 9, Τρυφωνόπουλος 12(2), Μπαλιώτης, Σπύρου, Τσαπακίδης, Βούλγαρης 14, Λαζαρακόπουλος 6, Σιαμπάνης 8, Απέργης 6, Ραυτόγιαννης 2.
ΑΤΛΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (-): Σμαής, Μαλαγιάνης 3(1), Δελφάκης 6, Παναγιωτόπουλος 5, Σουμπλής, Κουρέτας 3(1), Μανιατάκος 4, Λουκάς 2, Σαρρής 1, Μαράντος 4, Γιατράκος 8.