Επιστροφή στις νίκες για τον Πήγασο στο Βραχάτι 52-71 τον Μέγα Αλέξανδρο

0
260

Για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΣΚΑΚ ο Πήγασος Θυρέας κλήθηκε να αντιμετωπίσει στο κλειστό γυμναστήριο Βραχατίου την αντίστοιχη ομάδα του Μέγα Αλεξάνδρου, έχοντας σαν βασικό ζητούμενo τη νίκη – επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα. Τελικά μετά από την επιστροφή στις καλές εμφανίσεις η ομάδα του Αστρους έφτασε τελικά στη νίκη με σκορ 52-71.

Αγωνιστικά οι «βυσσινί» ξεκίνησαν δυνατά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με καλή άμυνα και λύσεις στο σκοράρισμα σε τέτοιο βαθμό ώστε να προκύψει ένα μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα στο σκορ με 9-17 στο φινάλε του δεκαλέπτου. Ένα προβάδισμα που διατηρήθηκε έως το φινάλε του α’ μέρους και παρά την προσπάθεια του Μέγα Αλέξανδρου να αντιδράσει στο β’ δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη ο Πήγασος ξεκίνησε εξίσου καλά κυρίως σε ότι αφορά την επιθετική λειτουργία, σ’ ένα δεκάλεπτο όπου η επιθέσεις έπαιξαν μεγαλύτερο ρόλο. Η ομάδα του Άστρους με σημαντικές λύσεις από την περιφέρεια κατάφερε να αυξήσει ακόμη περισσότερο το προβάδισμα στο παιχνίδι, αγγίζοντας και τους 20 πόντους διαφορά (38-58 στο φινάλε της γ’ περιόδου).

Η τελευταία περίοδος βάσει της αγωνιστικής εικόνας των δύο ομάδων δεν ήταν δυνατόν να αλλάξει τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Ο Πήγασος κράτησε τη μεγάλη διαφορά αναλλοίωτη φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με σκορ 52-71.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Βραχατίου | 18/12/2021 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κουτσοδήμος, Μπαφές Δ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-17 (Α’), 23-33 (Β’), 38-58 (Γ’), 52-71 (Δ’).
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Κωνσταντίνος Βενετσάνος): Παπαδόπουλος 10, Φαρμάκης 3(1), Μπίστας 7(1), Βαρδάκης 4, Καραγιάννης 7(1), Δαλαμαρίνης 4, Βουλιάτσης 2, Σαράντος, Ζαρακιώτης 11, Βασιλείου 4.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΟ ΘΥΡΕΑΣ (Γιώργος Κοψαύτης): Μαντίκος 7(2), Ταβάνι 13(3), Καρράς, Φάκλαρης, Κοψαύτης 14(3), Αντωνάκης, Διαμαντόγιαννης 17, Μαυριάς 6, Μεσίνης 8, Δικαίος 6.