Εύκολη επικράτησα για τις νεάνιδες του Πελασγού 69-44 επί της ΓΕΑ Άμιλλας

0
261

Το πρωτάθλημα νεανίδων συνεχίστηκε το απόγευμα του Σαββάτου 26/09 και στο κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης η αντίστοιχη ομάδα του Πελασγού φιλοξένησε την ΓΕΑ Άμιλλα 2002 στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής. Αγωνιστικά ο Πελασγός αποδείχθηκε καλύτερος και στηριζόμενος στην εξαιρετική επιθετικά για μια ακόμη φορά Νίκη Δούκουρη που σημείωσε 39(6) πόντους κατάφερε να φτάσει στην εύκολη επικράτηση με σκορ 69-44.

Στον αγωνιστικό τομέα το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά δυνατά για τις «γηπεδούχες», γεγονός που φάνηκε τόσο από το χαμηλό σκορ στην επίθεση των «φιλοξενούμενων» στο α’ δεκάλεπτο, όσο και στο αξιόλογο προβάδισμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου με 16-4. Αν και το β’ δεκάλεπτο αποδείχθηκε πιο ισορροπημένος η διαφορά διατηρήθηκε χάρη στην καταλυτική συνεισφορά της Δούκουρη στο συγκεκριμένο διάστημα σημειώνοντας και τους 14 πόντους της ομάδας της.

Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» δεν έριξαν ρυθμούς κυρίως στην επίθεση καταφέρνοντας να αυξήσουν τη διαφορά ακόμη περισσότερο, με την έκβαση της αναμέτρησης μετά από ένα σημείο να έχει πλέον κριθεί. Ο Πελασγός κατάφερε να διατηρήσει μια αξιόλογη σταθερότητα στην επίθεση χάρη στη δεινότητα της Δούκουρη και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 69-44.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 26/09/2020 (15:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Τσουβάλης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-4 (Α’), 30-15 (Β’), 51-30 (Γ’), 69-44 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ Κ.Ο.Μ. (Γιώργος Τσατσουλή, Γεωργία Μανιάτη): Καρύγιαννη, Παπαδοπούλου 6, Πετροπούλου, Σεφέρου 6, Δημοπούλου 4, Γεωργοπούλου 10, Δούκουρη 39(6), Λίλη 4.
Γ.Ε.Α. ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς, Γιώργος Χρονόπουλος): Σαραντοπούλου 19(1), Χατζιγιάννη, Μίχαλου 5(1), Παναγιωτοπούλου 4, Μιτζήθρα 2, Σιάμπου 6, Μάγκλαρη 8(1), Παπουτσή.