Εύκολη επικράτηση για τις νεάνιδες του Αρκαδικού 39-18 την Καλαμάτα ‘80

0
359

Συνεχίστηκε το πρόγραμμα του πρωταθλήματος νεανίδων με την ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού να φιλοξενεί την αντίστ0ιχη ομάδα της Καλαμάτας 1980. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «γηπεδούχες» στηριζόμενες στο δυναμικό α’ και δ’ δεκάλεπτο έφτασαν στην εύκολη επικράτηση με σκορ 39-18.

Αγωνιστικά το ξεκίνημα αποδείχθηκε πολύ δυνατό για τον Αρκαδικό που βρήκε λύσεις, αμύνθηκε αποτελεσματικά και προηγήθηκε στο α’ δεκάλεπτο με σκορ 11-1. Στη συνέχεια η ομάδα της Μεσσηνίας προσπάθησε να αντιδράσει ανεβάζοντας ρυθμούς που επηρέασαν την επιθετική λειτουργία της ομάδας της Τρίπολης, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 13-5.

Στην επανάληψη η ομάδα της Καλαμάτας 1980 ανέβασε ρυθμούς και επιθετικά με αποτέλεσμα να καταφέρει να καλύψει την σε βάρος της διαφορά μειώνοντας στο φινάλε της γ’ περιόδου σε 20-17. Στο φινάλε ο Αρκαδικός ωστόσο καταφέρνοντας να αντιδράσει κατάφερε να καθαρίσει το ματς με ένα εντυπωσιακό δ’ δεκάλεπτο και ένα επί μέρους 19-1 που διαμόρφωσε το τελικό 39-18.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 19/10/2019 (16:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρδαράς, Πρωτόγερος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-1 (Α’), 13-5 (Β’), 20-17 (Γ’), 39-18 (Δ’).
Σ.Ε.Φ.Α. ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Νίκος Πολυζωγόπουλος): Βυτόγιαννη 5(1), Λιγγίτσου 6, Τζήλου 1, Νικήτα, Αντωνοπούλου 2, Θανούκου 5, Παπαζαφειροπούλου 18(4), Τζήλου 2.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Θ. Γεωργίου): Ευτυχιάκου 13(2), Κυριακοπούλου 3, Σερεμετάκη, Παναγιωτοπούλου, Παυλοπούλου 2, Μήνα.