Εύκολη επικράτηση επί του ΑΓΟΝΓ Λάκωνα 48-61 ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός

0
502

Το πρωτάθλημα της Α2 τοπικής κατηγορίας στην ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ συνεχίστηκε με την διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής και η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού, καλούνταν στο πρώτο φετινό εκτός έδρας ματς να αγωνιστεί στο κλειστό γυμναστήριο της Αρεόπολης με αντίπαλο τον ΑΓΟΝΓ Λάκωνα. Μια αναμέτρηση στην οποία ζητούμενο αποτελούσε για την ομάδα της Τρίπολης η τρίτη νίκη και η διατήρηση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, σ’ αυτό το ξεκίνημα της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

Αγωνιστικά ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός δεν αντιμετώπισε κανένα αγωνιστικό πρόβλημα από τους «γηπεδούχους» καταφέρνοντας τελικά να φτάσει στην επικράτηση με σκορ 48-61. Σ’ ένα σε γενικές γραμμές ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός έδειχνε να έχει καλύτερο ρυθμό και περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα. Μετά το 8-13 του α’ δεκαλέπτου η Αρκαδική ομάδα με σταθερή απόδοση κατάφερε να διατηρεί το μικρό προβάδισμα χωρίς επί της ουσίας να απειληθεί, κλείνοντας το ημίχρονο σε 23-33.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Παναγιώτη Γεωργακόπουλου συνέχισε να παίρνει πόντους από τη γραμμή των 6,75μ. με τα ελεύθερα σουτ που τους έδωσε η αντίπαλη άμυνα. Λύσεις σημαντικές ώστε η διαφορά μετά τις αρχές του β’ μέρους να σταθεροποιείται σε διψήφια διαφορά. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και το τελικό 48-61, επέφερε ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα για τον ΣΕΦΑ.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Αρεόπολης | 24/11/2019 (14:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος, Θωμόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-13 (Α’), 23-33 (Β’), 40-52 (Γ’), 48-61 (Δ’).
ΛΑΚΩΝΑΣ ΑΓΟΝΓ (Δημήτρης Πρόκος): Οικονόμου, Σαβόγλου 2, Μπιρμπάκος 2, Κυριακουλάκος 7(1), Κουρσαράκος 9, Φραγκιάς 5, Λιακάκος Η. 9(1), Κυριφίδης, Λιακάκος Λ. 5, Σπυριδωνάκος 7, Παναγουλάκος 2, Καλαποθαράκος.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 1, Γκέκας 4, Αλεξόπουλος 9(1), Τερζής, Σωτηρόπουλος 8(2), Καψιώτης 6, Πετσούνης, Βερβαινιώτης 13(3), Ρεκουνιώτης 12(2), Κουτσουμπός 2, Συρεγγέλας-Αθανασιάδης 6(1), Κουτρουμπής.