Εύκολη επικράτηση του Πολύβιου 79-57 της Σπάρτης ΣΚ

0
280

Για την 17η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ο Πολύβιος ΑΕΜ φιλοξένησε την αντίστοιχη ομάδα της Σπάρτης ΣΚ στο κλειστό γυμναστήριο της Μεγαλόπολης, επικρατώντας τελικά με σκορ 79-57. Αγωνιστικά αν και επίσης η ομάδα της Σπάρτης ΣΚ είχε ισχυρό κίνητρο να διεκδικήσει το ροζ φύλλο αγώνος, η διαφορά δυναμικότητα αποτυπώθηκε και στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, με τον Αρκαδικό σύλλογο να ελέγχει το ματς σε όλη του τη διάρκεια χωρίς να πιεστεί για την εξασφάλιση της νίκης.

Από το ξεκίνημα ο Πολύβιος προηγήθηκε στο σκορ με 21-16 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου και 38-27 στο τέλος του ημιχρόνου. Διαφορές αναστρέψιμος στο α’ μέρος ανάμεσα στις δύο ομάδες, αλλά τους «γηπεδούχους» να μην δείχνει ότι μπορεί να απειληθεί στο να βρεθεί πίσω στο σκορ στη συνέχεια του ματς.

Ο Πολύβιος στην επανάληψη φρόντισε να διατηρήσει το προβάδισμα πάνω από τους δέκα πόντους χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα στον τομέα του σκοραρίσματος, φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με σκορ 79-57.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 01/04/2023 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιωτακόπουλος, Ταβουλαρέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16 (Α’), 38-27 (Β’), 58-43 (Γ’), 79-57 (Δ’).
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Γεωργαντάς): Χατζηαγγέλου 19(2), Ανδριόπουλος, Τζιούβελης 18(2), Τρυφωνόπουλος 22(4), Απέργης 5(1), Σαλί, Σιαμπής, Αργυρόπουλος, Κουτίβας 5, Γεωργανάς 10.
ΣΠΑΡΤΗ ΣΚ (αρχηγός: Σπύρος Σελίμος): Βλάχος 9(1), Τσαγκαρούλης 6(2), Χατζηπαναγιώτου, Ροϊνός 8, Παππάς 14(1), Παπαγιαννόπουλος 12(2), Σελίμος 8.

► Η ομάδα της Μεγαλόπολης αξιοποίησε την ήττα του Σπαρτιατικού στην Αρεόπολη και παρέμεινε πλέον μόνης της στη 2η θέση της βαθμολογίας, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα πλέον για την εξασφάλιση της 2ης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.