Εύκολη νίκη του Πήγασου 68-31 επί του Μέγα Αλέξανδρου

0
195

Το πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας της ΕΣΚΑΚ συνεχίστηκε το περασμένο Σάββατο (26/03) με την 21η αγωνιστική, με τον Πήγασο Θυρέας να έχει ένα ιδιαίτερα εύκολο έργο απέναντι στον ελλιπή Μέγα Αλέξανδρο Βραχατίου. Μια αναμέτρηση στην οποία η ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας επικράτησε με σκορ 68-31 και πλησίασε ακόμη περισσότερο στην κατάκτηση του τίτλου της φετινής σεζόν.

Σε αγωνιστικό επίπεδο ο Πήγασος ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς με λύσεις στην επίθεση και καλή άμυνα για το 13-5 του α’ δεκαλέπτου. Σταδιακά ανέβασε απόδοση και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς από πολύ νωρίς, αυξάνοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (33-12 το σκορ του ημιχρόνου και 50-23 το γ’ δεκάλεπτο). Στην αναμέτρηση δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί ο Γιώργος Κοψαύτης που μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Άστρους | 26/03/2022 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τρίγκα, Κατσαρός.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-5 (Α’), 33-12 (Β’), 50-23 (Γ’), 68-31 (Δ’).
ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΟ ΘΥΡΕΑΣ (Γιώργος Κοψαύτης): Μαντίκος 14(2), Ταβάνι 13(1), Καρράς, Πασολλάρι 12(2), Δικαίος, Διαμαντόγιαννης 7, Σιαβελής, Μαυριάς 17(1), Μεσίνης, Αντωνάκης 5(1).
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Μπίστας): Σαράντος, Τζαναβάρας 2, Μπίστας 8, Κουκτζελάς 4, Ροτζιώκος, Βαρδάκας 9(1), Ρήγας 2, Φαρμάκης 6(2).

► Ο Πήγασος Θυρέας το προσεχές Σάββατο (02/04) φιλοξενείται στο Κιάτο από τον τοπικό Άρατο και με νίκη κατακτά και μαθηματικό το πρωτάθλημα στην Α1 ΕΣΚΑΚ και την άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία.