Εύκολη νίκη των εφήβων του Δρομέα και χρόνος για όλους απέναντι στον Δίωνα

0
355

Το πρωτάθλημα εφήβων συνεχίστηκε με τη διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής με το Σύλλογο Δρομέων να έχει εύκολο έργο απέναντι σε μια ομάδα που πέρα από το νεανικό ρόστερ ήρθε στην Τρίπολη με ελλείπεις αποστολή. Έτσι το απόγευμα της Κυριακής (27/09) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, ο Βασίλης Αλικάκος είχε την ευκαιρία για ένα ουσιαστικό rotation της ομάδα στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Συγκεκριμένα ο Στέλιος Χατζόπουλος αγωνίστηκε πολύ λίγο, ενώ χρόνο συμμετοχής πήραν όλοι οι παίκτες που δηλώθηκαν στο φύλλο αγώνος, κι όλοι τους φρόντισαν να σκοράρουν.

Το τελικό σκορ (91-44) λίγο σημασία έχει για τους «κυανοκίτρινους» μπροστά στη νίκη (έστω και εντός προγράμματος) που τους διατηρεί πρώτους στον Β’ όμιλο Αρκαδίας – Μεσσηνίας και με βλέψεις για την κατάκτηση της πρωτιάς και της πρόκρισης στο final-4 του τοπικού πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά οι Δρομείς μπήκαν αρκετά δυνατά στο α’ δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα με 19-5 στο δεκάλεπτο, για να ακολουθήσει ένα ισορροπημένο δεκάλεπτο που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-24. Στην επανάληψη ωστόσο οι «γηπεδούχοι» μπήκαν αρκετά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να πάρουν ουσιαστικό προβάδισμα με 66-36 στο φινάλε της γ’ περιόδου. Το ματς είχε κριθεί ωστόσο οι παίκτες του Δρομέα δεν έριξαν ιδιαίτερα ρυθμούς (και αυτοί που ήρθαν από τον πάγκο) με αποτέλεσμα να αυξηθεί περισσότερο η διαφορά με το σκορ να διαμορφώνεται στο 91-44.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 29/09/2020 (15:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-5 (Α’), 39-24 (Β’), 66-36 (Γ’), 91-44 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Βασίλης Αλικάκος, Ηλίας Μπαλής): Σελίμης 11(1), Φωτόπουλος 6, Καλδής 20(1), Ναστόπουλος 7, Ζαχαριάς 15(3), Λατσώνας 10, Χατζόπουλος 2, Λαγομιτζής 4, Ονούτσε 2, Γιαννίκος 2, Παπουτσής 12.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μπουσιούτας, Δημητρακάκης): Πλέτσας 7(1), Αργυρόπουλος, Κυριακού 1, Αλειφέρης 3(1), Παπαθεοδωρόπουλος 31(2), Κωσταντόπουλος 2, Τσάγκος.