Ηττήθηκε στους Αγίους Θεοδώρους 68-43 ο Πήγασος

0
302
ΦΩΤΟ: Γιάννης Σιαβελής.

Ιδιαίτερα δύσκολο έργο είχε ο Πήγασος Άστρους το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο Αγίων Θεοδώρων ο Πήγασος Άστρους καλούνταν να αντιμετωπίσει την ισχυρή ομάδα του Τήρωνα ο οποίος βρίσκεται ήδη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και η μοναδική ομάδα δίχως ήττα στα πρωτάθλημα. Η Κορινθιακή ομάδα φέτος αποτελεί το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο της Α1 ΕΣΚΑΚ.

Η ομάδα του Άστρους έχοντας πολύ δύσκολο πρόγραμμα είχε ως ζητούμενο μια καλή αγωνιστική παρουσία και ως ένα βαθμό το κατάφερε, καθώς το α’ δεκάλεπτο αποδείχθηκε μοιρασμένο κλείνοντας με 12-13. Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» ανεβάζοντας ρυθμούς κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το επιθετικό πρόβλημα του Πήγασου, ξεφεύγοντας με 32-21 στο φινάλε του α’ μέρους.

Στην επανάληψη ο Τήρωνας φρόντισε να ελέγξει στο ματς σε τέτοιο βαθμό ώστε να κρατήσει το μικρό προβάδισμα ασφαλείας, ωστόσο ο Πήγασος πάλεψε το ματς και παρέμεινε «ζωντανός» μέχρι τις αρχές τις δ’ περιόδου, όπου από εκεί και πέρα η Κορινθιακή ομάδα με απόλυτο έλεγχο του ματς σε επίθεση και άμυνα έφτασε στη νίκη με σκορ 68-43.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Αγίων Θεοδώρων | 23/11/2019 (19:00).
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-13 (Α’), 32-21 (Β’), 48-37 (Γ’), 68-43 (Δ’).
ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ (Κοψαύτης): Φάκλαρης, Ταβάνι, Χασάπης 5, Μάνος, Μαντίκος, Αντωνάκης 4, Διαμαντόγιαννης, Μαυριάς 2, Μπουτσικάκης 10(1), Μπούκουρας 22(6), Μεσίνης, Νόγκου.
ΤΗΡΩΝΑΣ ΑΓ. ΘΕΟΔΩΡΩΝ (Τσομπάνος): Μουστάκας 7(1), Αρβανιτάκης 5, Μιχαλόπουλος, Κωσιφίδης, Ξένος, Πράτης 25(3), Τσευιλίδης, Θεοδοσάκης, Καψοκόλης 2, Δημητριάδης 8(2), Δεκαβάλλας, Ράπτης 15(1).