Η εισήγηση της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΟΚ για το νέο μπασκετικό χάρτη!

0
280

Τις προηγούμενες ώρες η Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΟΚ συνεδρίασε με αντικείμενο την επικύρωση των εισηγήσεων της Επιτροπής Πρωταθλημάτων για την τυπική περαίωση των Εθνικών πρωταθλημάτων της περιόδου 2019-20, την επικύρωση των βαθμολογιών και την διάρθρωση των κατηγοριών και των ομίλων για την αγωνιστική περίοδο 2020-21. Στην συνεδρίαση ήταν παρόντες τα μέλη Γιώργος Βασιλακόπουλος (Πρόεδρος), Αριστείδης Γολέμης (Β’ Αντιπρόεδρος), Δημήτρης Αγγελόπουλος (Ταμίας), Κώστας Παρίσης (μέλος) και απών Παναγιώτης Τσαγκρώνης (Γεν. Γραμματέας).

Μετά από τη σχετική αυτή συνάντηση η επικύρωση των βαθμολογιών και η εισήγηση για το πώς θα διαμορφωθούν τα Εθνικά πρωταθλήματα την επόμενη αγωνιστικής περίοδο έχουν ως εξής:

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:

Επικύρωση βαθμολογίας Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών όπως κατέληξε στις 9/03.
1. ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ
2. ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ
3. ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ
4. ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ
5. ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
6. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
7. ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ
8. ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
9. ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ
10. ΓΣ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ
11. ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
12. ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ
13. ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ
14. ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ
15. ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ
16. ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ

Πρωταθλητής αναδεικνύεται ο ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ και μαζί με τον δεύτερο ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ προβιβάζονται στην Α1 Εθνική κατηγορία. Σε περίπτωση άρνησης ανόδου δεν δίνεται δικαίωμα συμμετοχής σε άλλο Σωματείο.

Σύμφωνα με την τροποποίηση του άρθρου 12 της Ειδικής Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας ανδρών δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα στην Β’ Εθνική κατηγορία ανδρών για την αγωνιστική περίοδο 2020 -2021.

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:

Επικύρωση της βαθμολογίας της Β’ Εθνικής κατηγορίας όπως κατέληξε στις 9/03 ως εξής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ
2. ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
3. ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΟ
4. ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ
5. ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
6. ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ
7. ΟΦΗ
8. ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ
9. ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ
10. ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ
11. ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΙΚΟΣ
12. ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ
13. ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ
14. ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ
15. ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ ΝΦ
16. ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ

2ος ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
2. ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ
3. ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
4. ΜΑΣ ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ
5. ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ
6. ΑΕΠΣ ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ
7. ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ
8. ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ
9. ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ
10. ΦΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
11. ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ
12. ΧΑΝΘ
13. ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ
14. ΓΣ ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ
15. ΣΑ ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ
16. ΑΣ ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ

Η Επιτροπή εισηγείται και σύμφωνα με την Ειδική Προκήρυξη του Πρωταθλήματος, ο πρώτος και ο δεύτερος του 1ου και ο πρώτος και ο δεύτερος του 2ου Ομίλου: ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ, ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ αντίστοιχα ανέρχονται στην Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών. Σύμφωνα με την τροποποίηση του άρθρου 12 της Ειδικής Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα στην Γ’ Εθνική κατηγορία ανδρών για την αγωνιστική περίοδο 2020 -2021.
Η Επιτροπή εισηγείται ότι ομάδα που θα δηλώσει αδυναμία συμμετοχής ή θα αποχωρήσει ή δεν θα αποδεχτεί άνοδο με σχετική πτώση σε κατηγορία δεν θα αντικατασταθεί από άλλη ομάδα για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:

Επικύρωση της βαθμολογίας της Γ’ Εθνικής κατηγορίας όπως κατέληξε στις 9/03 ως εξής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ:
1. ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
2. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
3. ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ
4. ΝΕΟ ΛΗΞΟΥΡΙ
5. ΑΕ Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ
6. ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
7. ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ
8. ΑΟ ΑΧΑΓΙΑ 82
9. ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ ΓΕ
10. ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΣ
11. ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ
12. ΑΟ ΑΚΡΑΤΑ
13. ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ
14.ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

2ος ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ:
1. ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ
2. ΑΟΦΕΑ ΝΦ ΝΧ
3. ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ
4. ΟΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ
5. ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓ. ΡΑΦ
6. ΓΝΟΑΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
7. ΑΠΑΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ
8. ΑΣ ΠΕΡΑ
9. ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ
10. ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
11. ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΑΟΛ ΧΙΟΥ
12. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
13. ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

Η Επιτροπή εισηγείται οι έξη (6) πρώτοι του 1ου και 2ου  Ομίλου: ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ, ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ, ΝΕΟ ΛΗΞΟΥΡΙΟ, ΑΕ Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ, ΑΡΗΣ ΓΝΟ ΝΙΚΑΙΑΣ, ΕΦΑΟΖ, ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ, ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ, ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ , ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ, ΑΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ αντίστοιχα ανέρχονται στην  Β’ Εθνική Κατηγορία.

Σύμφωνα με την τροποποίηση του άρθρου 12 της Ειδικής Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα στα τοπικά Πρωταθλήματα εκτός αυτών που αποχώρησαν για την αγωνιστική περίοδο 2020 -2021.

Η Επιτροπή εισηγείται ότι ομάδα που θα δηλώσει αδυναμία συμμετοχής ή θα αποχωρήσει ή δεν θα αποδεχτεί άνοδο με σχετική πτώση σε κατηγορία δεν θα αντικατασταθεί από άλλη ομάδα για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021:

3ος ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ:
1. ΑΟ ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
2. ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
3. ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ
4. ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ
5. ΑΜ ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
6. ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
7. ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
8. ΓΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ
9. ΚΣ ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ
10. ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937
11. ΦΣΦ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
12. ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ
13. ΚΕ ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

4ος ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ:
1. ΑΟ ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ
2. ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ
3. ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ
4. ΜΕΝΤ
5. ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ
6. ΑΣ ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
7. ΔΕΚΑ
8. ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ
9. ΜΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
10. ΑΠΣ ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ
11. ΓΣ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
12. ΑΣΑΑ ΖΕΦΥΡΟΣ 02
13. ΜΑΣ ΕΥΑΓ. ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ

Η Επιτροπή εισηγείται οι πέντε (5) πρώτοι του 3ου και 4ου  Ομίλου: ΑΟ ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ, ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ, ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ, ΑΜ ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ, ΑΟ ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ, ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ, ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ, ΜΕΝΤ, ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ αντίστοιχα ανέρχονται στην  Β’ Εθνική Κατηγορία.

Σύμφωνα με την τροποποίηση του άρθρου 12 της Ειδικής Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα στα τοπικά Πρωταθλήματα εκτός αυτών που αποχώρησαν για την αγωνιστική περίοδο 2020 -2021.

Α1 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:

Επικύρωση της βαθμολογίας της Α1 Εθνικής κατηγορίας όπως κατέληξε στις 09/03 ως εξής:

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
2. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ
3. AO ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ
4. ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ
5. ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ
6. ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
7. ΑΣ ΠΑΟΚ
8. ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
9. ΑΟ ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
10. ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
11. ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
12. ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ

Πρωταθλητής αναδεικνύεται ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ. Σύμφωνα με την τροποποίηση του άρθρου 12 της Ειδικής Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Α1’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Η ομάδα που θα δηλώσει αδυναμία συμμετοχής ή θα αποχωρήσει ή δεν θα αποδεχτεί άνοδο με σχετική πτώση σε κατηγορία δεν θα αντικατασταθεί από άλλη ομάδα για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021.

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:

Επικύρωση της βαθμολογίας της Α2’ Εθνικής κατηγορίας όπως κατέληξε στις 9/03 ως εξής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ
2. ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ
3. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
4. ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ
5. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
6. ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
7. ΓΑΣ ΕΥΝΙΚΟΣ
8. ΑΦΜΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
9. ΑΣ ΑΙΓΕΑΣ ΧΙΟΥ
10. ΑΟ ΑΡΓΟΥΣ ΟΙ ΔΑΝΑΟΙ
11. ΑΟ ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

2ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΑΕ ΣΥΚΕΩΝ
2. ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
3. ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
4. ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ
5. ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ
6. ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ
7. ΑΜΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ
8. ΜΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
9. ΑΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
10. ΑΠΣ ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ
11. ΜΕΝΤ
12. ΟΛΥΜΠΙΑ ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Η Επιτροπή εισηγείται ο πρώτος του 1ου και ο πρώτος του 2ου  Ομίλου: ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ και ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΑΕ ΣΥΚΕΩΝ αντίστοιχα ανέρχονται στην Α1 Εθνική κατηγορία γυναικών. Σύμφωνα με την τροποποίηση του άρθρου 12 της Ειδικής Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής κατηγορίας δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα στα τοπικά Πρωταθλήματα εκτός αυτών που αποχώρησαν για την αγωνιστική περίοδο 2020 -2021.

Η Επιτροπή εισηγείται ότι ομάδα που θα δηλώσει αδυναμία συμμετοχής ή θα αποχωρήσει ή δεν θα αποδεχτεί άνοδο με σχετική πτώση σε κατηγορία δεν θα αντικατασταθεί από άλλη ομάδα για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021.

 

ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΕΘΝΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 2020 – 2021.

  1. Η Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών ενιαία θα αποτελείται από 18 ομάδες,
  2. Η Β’ Εθνική κατηγορία ανδρών από 50 Σωματεία – 4 ομίλους οι οποίοι θα διαμορφωθούν μετά τις δηλώσεις συμμετοχής και χωρίς αντικατάσταση.
  3. Η Γ’ Εθνική κατηγορία ανδρών από 68 Σωματεία μοιρασμένα σε ομίλους με την συμμετοχή των 31 σωματείων που παραμένουν, των 17 Σωματείων που ανέρχονται από τα Τοπικά Πρωταθλήματα των Ενώσεων σύμφωνα με την Ειδική Προκήρυξη, τα 4 σωματεία που συμμετείχαν στο Ειδικό Πρωτάθλημα ανόδου που δεν θα διεξαχθεί από τα Νησιά και τα εξής 16 σωματεία: 3 από ΕΣΚΑ, 1 από ΕΣΚΑΝΑ, 1 από ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, 1 από ΕΣΚΑΗ, 1 από ΕΣΚΑΚ, 2 από ΕΚΑΣΘ, 1 από ΕΣΚΑΘ, 1 από ΕΚΑΣΑΜΑΘ, 1 από ΕΣΚΑΒΔΕ, 1 από ΕΣΚΑΣΕ, 1 από ΕΚΑΣΔΥΜ, 1 από ΕΚΑΣΚΕΜ και 1 από ΕΚΑΣΚ.Οι όμιλοι θα διαμορφωθούν μετά τις δηλώσεις συμμετοχής χωρίς αντικατάσταση.
  4. η Α1 Εθνική κατηγορία γυναικών ενιαία να αποτελείται από 14 ομάδες και
  5. η Α2 Εθνική κατηγορία γυναικών από 43 σωματεία μοιρασμένα σε ομίλους με την συμμετοχή των 21 σωματείων που παραμένουν, των 16 σωματείων που συμμετείχαν στο Ειδικό Πρωτάθλημα που δεν θα διεξαχθεί, των Πρωταθλητών ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ και ΕΚΑΣΘ σύμφωνα με την Ειδική Προκήρυξη και θα συμπληρωθούν με τους 2ους της ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ και ΕΚΑΣΘ.

 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here