Η σεζόν 1996-97 ήταν εκείνη στην οποία η γυναικεία ομάδα της ΑΕΚ Τρίπολης είχε κατακτήσει την άνοδο στην νέοιδρυθείσα Α2 Εθνική κατηγορία. Η Αρκαδική ομάδα είχε καταφέρει να εξασφαλίσει την 5η και τελευταία προνομιούχο θέση ανόδου στην Α2, με ρεκόρ 11 νίκες και 11 ήττες. Το ξεκίνημα εκείνης της σεζόν δεν ήταν το ιδανικότερο αφού στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές η ΑΕΚ Τρίπολης είχε κατακτήσει μόλις μία νίκη.

Κατά συνέπεια το ματς της 5ης αγωνιστικής στην Αρκαδική πρωτεύουσα επί της Εν. Ατ. Καλύμνου ήταν ιδιαίτερα κρίσιμο ματς προκειμένου οι «κιτρινόμαυρες» να μην μείνουν πίσω στη βαθμολογία, χάνοντας επαφή με την πρώτη πεντάδα. Εκείνη η αναμέτρηση της Κυριακής 24/11/1996 το ματς που πραγματοποιήθηκε αποδείχθηκε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν μέχρι το τέλος να εξασφαλίσουν στη νίκη. Η ΑΕΚ ωστόσο κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση μετά από πεντάλεπτη παράταση με σκορ 62-59.

Στο αγωνιστικό σκέλος εκείνης της αναμέτρησης οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της συνάντησης. Αν και αρχικά η ΑΕΚ Τρίπολης βρέθηκε πίσω στο σκορ (1-4, 5-8 και 9-14), ένα σερί 10-0 στο α’ ημίχρονο έδωσε πρωτοπορία στις «γηπεδούχους» με σκορ 19-14 και κάπως έτσι οι «κιτρινόμαυρες» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 23-20.

Το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου για την ΑΕΚ Τρίπολης αποδείχθηκε κακό με την ομάδα της Δωδεκανήσου να προηγείται με 23-28 με σερί 0-8 και 26-33 λίγο αργότερα περίπου 12’00 πριν το τέλος. Οι αθλήτριες του κ. Ψυχογιού αντέδρασαν και πήραν και πάλι πρωτοπορία στο σκορ με 43-40, αλλά οι «νησιώτισσες» κατάφεραν και πάλι να προηγηθούν (43-47 και 46-49). Στο φινάλε του παιχνιδιού η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με 52-49 με 4/4 βολές της Στασινού και ένα κρίσιμο δίποντο της Κόλλια, αλλά ένα τρίποντο της Βακίνας Βολωνάκη στην εκπνοή της αναμέτρησης έφερε το ματς στα ίσα και το οδήγησε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση η νίκη παίχτηκε από τη γραμμή των βολών. Στο έξτρα πεντάλεπτο από τους 17 πόντους που συνολικά σημειώθηκαν από τις δύο ομάδες οι 13 σημειώθηκαν από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» (7/12β για τις «φιλοξενούμενες και 6/10 για τις «γηπεδούχες»). Πιο ουσιαστική στις λεπτομέρειες η ΑΕΚ Τρίπολης πήρε το ματς με σκορ 62-59, κατακτώντας τη 2η νίκη στη σεζόν, η οποία βοήθησε ψυχολογικά τις παίκτριες των κ.κ. Ψυχογιού και Κάτρη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΕΑΚ Τρίπολης | 24/11/1996 (11:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σοφιανοπούλου, Τσίγας.
ΣΚΟΡ: 23-20 (ημίχρονο), 52-52 (κανονική διάρκεια), 62-59 (παράταση).
Α.Ε.Κ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σπύρος Ψυχογιός, Βασίλης Κάτρης): Δασκαλοπούλου Β. 12, Παπαδοπούλου 6, Κόλλια 6, Στασινού 17(1), Βλάχου 6(2), Δασκαλοπούλου Κ. 9(1), Κάντα 3, Κόντου 3.
ΕΝ. ΑΤ. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Χαντσαρίδης): Στυλιανέση 10, Πιλάτου, Βολωνάκη Β. 26(1), Κουρεντζή, Αρβανίτη 4, Κουντούρη 1, Τσοβαντζή 11, Ασημακοπούλου 7, Ζηρούνη, Κουρεντζή 2.