«Καθάρισε» στη δ’ περίοδο με Κωνσταντόπουλο ο Πάνας 60-49 τον Πολύβιο (+φωτό)

0
752

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ο Πάνας Κανδήλας φιλοξένησε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του Πολύβιου ΑΕΜ, σ’ ένα απαιτητικό παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους.

Το βράδυ του Σαββάτου (28/11) ο Πάνας ήταν αυτός που κατάφερε να φτάσει στη νίκη στο φινάλε με σκορ 60-49 χάρη σ’ ένα εξαιρετικό δ’ δεκάλεπτο που δεν περίμενε ίσως η ομάδα της Μεγαλόπολης, βάσει της «εικόνας» του ματς στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Η αναμέτρηση ήταν απόλυτα ισορροπημένη στα τρία πρώτα δεκάλεπτα με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να διεκδικούν στα ίσα τη νίκη. Κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στο δ’ δεκάλεπτο, με τους περισσότερους να πιστεύουν ότι το φινάλε θα είναι συναρπαστικό και το αποτέλεσμα θα κριθεί στη λεπτομέρεια. Ωστόσο για την ομάδα του Βαγγέλη Μάλλιου, ο Κωνσταντόπουλος είχε διαφορετική άποψη, καθώς με εκπληκτική εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης οδηγώντας τον Πάνα στο πιο ουσιαστικό προβάδισμα και τη νίκη με 60-49.

Ο Κωνσταντόπουλος αξίζει να σημειωθεί ότι από τους 19(3) προσωπικούς του πόντους σημείωσε τους 15(3) στην τελευταία περίοδο και συνολικά του 15 από τους 24 πόντους του Πάνα στο συγκεκριμένο διάστημα, συμβάλλοντας ουσιαστικά στην επίθεση για την κατάκτηση του πρώτου φετινού ροζ φύλλου αγώνος.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 27/11/2021 (20:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Ρίζος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-7 (Α’), 23-23 (Β’), 36-38 (Γ’), 60-49 (Δ’).
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Προκόπος 3(1), Τριντής 3(1), Γιαννούλης, Σταθόπουλος 10, Σύρπας 8, Κωνσταντόπουλος 19(3), Γεωργούσης 12(3), Λάζαρης 5, Σάββας, Σπηλιόπουλος.
ΑΕΜ ΠΟΛΥΒΙΟΣ (Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Δημήτρης Γεωργαντάς): Μιέστρι, Ανδριόπουλος, Τζιουβέλης 9, Τρυφωνόπουλος 18(1), Θεοδωρόπουλος 3, Κωτσόπουλος, Μπράουσι, Βαλτεσινιώτης, Κυριακόπουλος, Σιαμπάνης, Κυριακόπουλος 7, Κουτίβας 4.