Καλή εμφάνιση και νίκη του Αρκαδικού 67-57 την Καλαμάτα ‘80

0
971

Μια πολύ σημαντική νίκη σημείωσε ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός το απόγευμα της Κυριακής (11/02) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης απέναντι στην Καλαμάτα ’80 με σκορ 67-57 για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Μια αναμέτρηση η οποία ξεκίνησε με τη Μεσσηνιακή ομάδα να «πατά» καλύτερα στο παρκέ και εκμεταλλευόμενη ουσιαστικά τις πολλές λύσεις που από τη γραμμή των 6,75μ. να διατηρεί ένα προβάδισμα που διαμορφώθηκε στο 15-21 της α’ περιόδου. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι 15 από τους 21 πόντους της Καλαμάτας ΄80 στο συγκεκριμένο διάστημα ήρθαν από εύστοχα τρίποντα.

Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» προσαρμόστηκαν στην αμυντική λειτουργία τους ανεβάζοντας ρυθμούς. Ένα εξίσου σημαντικό ή και εντυπωσιακό δεδομένο στο β’ δεκάλεπτο για την ομάδα της Τρίπολης αποδείχθηκε η παραγωγικότητα στην επίθεση. Με σημαντική συνεισφορά στην επίθεση τον Χωματά ο οποίος σημείωσε όλους του πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο, αλλά και την επιθετική «πολυφωνία» των «κυανόλευκων» με έξι διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν στο συγκεκριμένο διάστημα, ολοκληρώθηκε ένα επί μέρους σκορ 27-12. Μια εξέλιξη από την οποία ο ΣΕΦΑ έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 42-33.

Το β’ ημίχρονο επιφύλαξε κάποιες διακυμάνσεις από τις οποίες ωστόσο ο Αρκαδικός δεν έχασε το προβάδισμα. Στην γ’ περίοδο οι «φιλοξενούμενοι» αντέδρασαν εν’ μέρει καταφέρνοντας να μειώσουν το σκορ στο φινάλε με 55-50 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο φινάλε του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο οι παίκτες του Παναγιώτη Γεωργακόπουλου αντέδρασαν με πολύ καλή αμυντική λειτουργία με την οποία περιόρισαν την Καλαμάτα ’80 μόλις στους 7 πόντους. Παράλληλα στην επίθεση η καθοριστική συνεισφορά του πρώτου σκόρερ της αναμέτρησης Αναστάσιου Τσαμακλή, ο οποίος σημείωσε τους 9 πόντους της ομάδας τους από 12 συνολικά της τελευταίους περιόδου, έπαιξε το δικό της ρόλο για να έρθει τελικά η σημαντική αυτή νίκη για τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό με σκορ 67-57.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 11/02/2024 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Μπακετέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21 (Α’), 42-33 (Β’), 55-50 (Γ’), 67-57 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Αλεξόπουλος 8, Σωτηρόπουλος, Χωματάς 10(2), Καραγιάννης 9(2), Λάζαρης 2, Αγγελόπουλος 10(1), Τσαμακλής 24(1), Κουτσουμπός, Ναστόπουλος 2.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Αλέξης Κορογώνας): Γεωργακόπουλος 11(1), Αλεξανδρόπουλος 18(4), Κωνσταντίνου 6, Χαντζής 4, Μήλας 16(2), Τσιλίκας, Κομπότης 2, Πανταζής.

► Με τη νίκη αυτή ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός διατηρήθηκε στην 6η θέση με 14 βαθμούς (5 νίκες, 4 ήττες), την ώρα που η Μεσσηνιακή ομάδα μετά την ήττα της βρίσκεται στη 2η θέση με 17 βαθμούς (7 νίκες, 3 ήττες).