Ήττα στην Καλαμάτα από τους «80άριδες» 64-55 για τον Πελασγό

0
1678

Εκτός έδρας αγωνιστική υποχρέωση στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας είχε το απόγευμα της Κυριακής (04/02) ο Πελασγός ΚΟΜ, απέναντι στην ομάδα της Καλαμάτα 1980 για την 9η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Μια αναμέτρηση στην οποία η Αρκαδική ομάδα αν και βρέθηκε κοντά στο σκορ σε μεγάλο μέρος της, τελικά ηττήθηκε από τη Μεσσηνιακή ομάδα με σκορ 64-55.

Στη διάρκεια του α’ ημιχρόνου ο Πελασγός ΚΟΜ διατηρήθηκε κοντά στο σκορ με τους «γηπεδούχους», με 18-16 στο α’ δεκάλεπτο και το 32-26 στο ημίχρονο. Ανταγωνιστικοί ήταν οι παίκτες του κ. Τσατσουλή και της κας Μανιάτη και στην επανάληψη, ωστόσο δεν κατάφεραν να ανεβάσουν λίγο παραπάνω ρυθμούς προκειμένου να καταφέρουν να φέρουν τη διαφορά του σκορ στα ίσα και να διεκδικήσουν κάπως έτσι το θετικό αποτέλεσμα.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 04/02/2024 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Παναγάκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16 (Α’), 32-26 (Β’), 51-42 (Γ’), 64-55 (Δ’).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Αλέξης Κορογώνας): Γεωργακόπουλος 13(1), Καραγιάννης, Αλεξανδρόπουλος 9(1), Κωνσταντίνου 19(1), Χαντζής 1, Μήλας 6, Τσιλίκας 1, Κομπότης 9, Νικολόπουλος, Αναγνωστόπουλος 6(2).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 10(1), Τριντής 6, Μερζιώτης 4, Θεοδωρόπουλος 3(1), Μπουγάς 8, Δαλάτσης 2, Μαχαίρας 8, Τσουμπλέκας, Κούγιας 14, Κουρέτας.