«Λύγιζε» στην επανάληψη ο Αστέρας στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

0
74
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Αγωνιστική δράση για το Κύπελλο Ελλάδος είχαμε το απόγευμα της Τετάρτης 20/01 για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Αστέρα Τρίπολης να φιλοξενείται στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με στόχο ένα αποτέλεσμα που θα του έδινε το δικαίωμα να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αν και η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να διατηρηθεί για τα καλά εντός στόχων στο α’ μέρος της αναμέτρησης, τα λάθη και η ιδιαίτερα ανεβασμένη απόδοση του Άρη στην επανάληψη στέρησαν ένα θετικό αποτέλεσμα, που θα μπορούσε να δώσει το δικαίωμα βάσιμων ελπίδων για πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί με αποτέλεσμα να φτάσουν στην επίτευξη των δυο τερμάτων που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, στο 69’ από τον Μαντσίνι και στο 76’ από τον Μπερτόγλιο.

«Στείρο» α’ ημίχρονο και εντός στόχου ο Αστέρας…

Οι «γηπεδούχοι» αν και προσπάθησαν να ελέγξουν το ματς μέσα από την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων επί της ουσίας δεν κατάφεραν να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί προς την αντίπαλη εστία. Μοναδική εξαίρεση αποτέλεσε το τετ α τετ του Μάνου στο 23’ με το σουτ του τελευταίου να εξουδετερώνεται από τον Τσιφτσή, ενώ στο 31’ ο ίδιος παίκτης αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Από εκεί και πέρα ο Αστέρας περιμένοντας τον αντίπαλό του και κλείνοντας αποτελεσματικά τους χώρους κατάφερε να κρατήσει το «μηδέν» στην άμυνα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 0-0.

«Καθάρισαν» το ματς οι «κιτρινόμαυροι» στην επανάληψη…

Το β’ ημίχρονο ωστόσο αποδείχθηκε πολύ διαφορετικό σε σχέση με το πρώτο μέρος, καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με στόχο την αναζήτηση ενός τέρματος. Στο 51’ ήρθε μια πολύ καλή στιγμή όταν ο Σάσα σε σουτ που επιχείρησε κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι των «Αρκάδων». Ακολούθησαν δύο αξιόλογες στιγμές (στο 59’ με το Μάνο και στο 67’ με το Σίλβα) για να οδηγηθεί στο ματς σ’ ένα κομβικό 9λεπτο στο οποίο ο Άρης τελικά «κλείδωσε» τη νίκη και ένα σκορ πρόκρισης για την επόμενη φάση του θεσμού.

Συγκεκριμένα στο 69’ μετά από ωραία συνεργασία παικτών του Άρη , ο Σάκιτς με ωραία σέντρα βρήκε τον Μαντσίνι που με κεφαλιά «άνοιξε» το σκορ για το 1-0. Στο 76’ οι «γηπεδούχοι» που δεν εφησύχασαν αξιοποίησαν το λάθος του Πασαλίδη του οποίο έφυγε το κοντρόλ της μπάλας, με αποτέλεσμα στην αντεπίθεση που ακολούθησε ο Μαντσίνι να στρώνει στον Μπερτόγλιο που πλάσαρε εύστοχα τον Τσιφτσή για το 2-0.

Το φινάλε δεν βρήκε τους «Αρκάδες» να χαμογελούν μετά το τελικό σκορ που δεν είναι εύκολα ανατρέψιμο εν’ όψει του επαναληπτικού αγώνα σε δύο περίπου εβδομάδες στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

ΓΗΠΕΔΟ: Κλεάνθης Βικελίδης | 20/01/2021 (15:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.