«Λύγιζε» στο τέλος ο Πολύβιος 66-63 από τον Λακωνικό

0
479

Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ το απόγευμα της Κυριακής 24/11 η ομάδα του Πολύβιου κλήθηκε να αντιμετωπίσει στη Σπάρτη την αντίστοιχη ομάδα του Λακωνικού Κρόνου. Μια αναμέτρηση στην οποία η ομάδα της Μεγαλόπολης ήθελε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Αγωνιστικά ο Πολύβιος αν και βρέθηκε να έχει το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, στο φινάλε με κακές επιλογές σε επίθεση και άμυνα τελικά ηττήθηκε με σκορ 66-63.

Αγωνιστικά η ομάδα της Μεγαλόπολης ξεκίνησε καλύτερα το ματς έχοντας ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ όπως στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου με το 15-19. Ανάλογη η συνέχεια και στο β’ δεκάλεπτο με τον Πολύβιο να πατάει καλύτερο στο παρκέ και να διατηρεί την πρωτοπορία στο σκορ αλλά και το ημίχρονο να κλείνει στο 33-37. Στην επανάληψη η ομάδα της Μεγαλόπολης στηριζόμενη στην καλή αμυντική λειτουργία όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα αλλά παράλληλα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 44-51.

Στο φινάλε όμως ο Λακωνικός Κρόνος έβγαλε αντίδραση και με διαδοχικές λύσεις στην επίθεση κατάφερε να επιστρέψει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Επιπλέον με καλύτερες επιλογές στα τελευταία δευτερόλεπτα έφτασε στη νίκη με σκορ 66-63.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 24/11/2019 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Δημούδης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19 (Α’), 33-37 (Β’), 44-51 (Γ’), 66-63 (Δ’).
Α.Σ. ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ (Αθανάσιος Σκιαδάς): Μπουλούγαρης 4, Λιόντης, Μπάχα 18(3), Γιαννακόπουλος 2, Σφυρής 6(1), Ρεμπής, Ζορμπανός, Κωστάπαππας 24(4), Κορίνης 3(1), Παπαδάκης 1, Μιχελάκος 8, Ξανθάκος.
Α.Ε. ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (-): Γιαννακόπουλος, Ανδριόπουλος, Σιαμπάνης 7(1), Τρυφωνόπουλος 8(2), Σπύρου 7(1), Θεοδωρόπουλος 3(1), Βούλγαρης Π., Βούλγαρης Ι. 20, Αναστασόπουλος 14, Σίδερης, Ραυτόγιαννης 4.