«Λύτρωση» στο φινάλε με την αντίδραση στο τελευταίο 20λεπτο 1-0 ο Αστέρας τον Παναιτωλικό

0
221
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Χωρίς «ανάσα» συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση μετά την 13η αγωνιστική στη Super League 1 καθώς στη διάρκεια της εβδομάδας (14-16/12) ήταν προγραμματισμένη εμβόλιμη αγωνιστική με τη διεξαγωγή της 14ης αγωνιστικής. Μια αγωνιστική στην οποία ο Αστέρας Τρίπολης και πάλι στην έδρα του καλούνταν να φτάσει στη νίκη με κάθε τρόπο απέναντι στον Παναιτωλικό, προκειμένου να διατηρηθεί σε κοντινή απόσταση από την πρώτη εξάδα. Μια αναμέτρηση με ισχυρό κίνητρο για τους βαθμούς και από την ομάδα του Αγρινίου.

Το απόγευμα της Τρίτης (14/12) ο Αστέρας Τρίπολης δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα από τον Παναιτωλικό που σε μεγάλη διάρκεια του παιχνιδιού πατούσε καλύτερα και έχανε αξιόλογες στιγμές για γκολ. Χρειάστηκε να βγάλει αντίδραση με πίεση στο τελευταίο 20λεπτο και ευτύχησε να φτάσει στη νίκη στις καθυστερήσεις με 1-0 μετά από γκολ του Ρεγκίς.

Στο α’ ημίχρονο αν και ο Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα με κάποιες καλές στιγμές στη συνέχεια βρέθηκε να πιέζεται από τον Παναιτωλικό που ανέβασε ρυθμούς και απείλησε για ένα γκολ. Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν ανάλογο, την ώρα που οι «Αρκάδες» δυσκολεύονταν ιδιαίτερα να δημιουργήσουν ουσιαστικές φάσεις. Παρ’ όλα αυτά οι αλλαγές και η αγωνιστική συμπεριφορά του Αστέρα από το 70’ και ύστερα έπαιξαν ρόλο στο να έρθει η φάση στο φινάλε και το νικητήριο γκολ.

Αδυναμία του Αστέρα να απειλήσει με ευκολία τον Παναιτωλικό…

Αν και στα πρώτα λεπτά είδαμε τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να απειλήσουν, ο Αστέρας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα έχοντας μεγάλη στιγμή στο 6’ μετά από ενέργεια του Ριέρα από αριστερά, η μπάλα κατέληξε στον Καρμόνα που από εξαιρετική θέση μπόρεσε να νικήσει τον Μελίσσα. Στο 15’ ένα δυνατό συρτό σουτ του Ιγκλέσιας κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Μετά το 15’ οι «φιόξενούμενοι» ωστόσο ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 22’ η απευθείας εκτέλεση του Μπαρμπόσα, ανάγκασε τον Παπαδόπουλο να πέσει στην αριστερή του γωνία και να απομακρύνει σε κόρνερ. Στο 27’ μετά από γύρισμα του Κορνέλιους, ο Βέργος έπιασε ένα πολύ καλό σουτ από την περιοχή του Αστέρα και ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Στο 30’ μετά από σουτ εκτός περιοχής από τον Κορνέλιους ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.

Ο Αστέρας μετά το 15’ δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να απειλήσει την αντίπαλη εστία, ωστόσο σε μια αντεπίθεση των «Αρκάδων» ο Σίτο έστρωσε στον Ριέρα απέναντι Λούις που ήταν ο μοναδικός αμυντικός, ωστόσο κατάφερε με την παρέμβαση του α’ μέρους να απομακρύνει τη μπάλα από το πόδια του Ριέρα σε κόρνερ.

Ανάλογη εικόνα στο ματς και στην επανάληψη…

Ο Αστέρας στο ξεκίνημα της επανάληψης έδειξε διάθεση να πιέσει τον αντίπαλο και να κρατήσει μπάλα με σκοπό να δημιουργήσει προϋποθέσεις για κάποιο γκολ στο ματς και φυσικά πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με το α’ ημίχρονο, ωστόσο γρήγορα οι «φιλοξενούμενοι» ανέβασαν ρυθμούς και απείλησαν την εστία του Παπαδόπουλου. Στο 53’ μετά από γρήγορη επίθεση του Παναιτωλικού, ο Καρέλης γύρισε στον Μεντόσα το σουτ του οποίου από πολύ καλή θέση σταμάτησε σε σώμα αμυντικού.

Στο 61’ ένα ακόμη σουτ του Καρέλη δεν μπορεί να μπλοκάρει τη μπάλα, αλλά ο παίκτης του Παναιτωλικού δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει ουσιαστική επαφή με τη μπάλα προκειμένου να την σπρώξει στα δίχτυα. Στο 69’ οι «φιλοξενούμενοι» γυρίζουν ιδανικά την μπάλα εκτός και εντός περιοχής του Αστέρα, ωστόσο Καρέλης και Αντούνες, δεν μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης σε αντεπίθεση του Αστέρα ο Σόνι στην κλειστή γωνία του Μελίσσα, στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Πίεση στο τελευταίο αποτέλεσμα με αποτέλεσμα στο φινάλε…

Μετά το 70’ ο Αστέρας ανέβασε αισθητά ρυθμούς και άσκησε μεγάλη πίεση στην ομάδα του Αγρινίου. Αποτέλεσμα οι «Αρκάδες» να καταφέρουν να φθάσουν πολλές φορές εκτός αντίπαλης περιοχής και να πραγματοποιήσουν κάποιες τελικές προσπάθειες που ωστόσο δεν οδήγησαν σε κάποια μεγάλη στιγμή με την οποία θα μπορούσε να έρθει σε πολύ δύσκολη θέση τον Μελίσσα.

Στο 78’ μετά από ωραία επίθεση των «Αρκάδων» ο Μουνάφο άφησε στο Λέο Τιλίκο ο οποίος με σουτ στην κλειστή γωνία έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς επέμειναν στο να πιέζουν ψηλά, να κερδίζουν μπάλες και να προσπαθούν εναγωνίως να φέρουν τη μπάλα στην περιοχή του Παναιτωλικού. Η μεγάλη φάση δεν ερχόταν, ωστόσο στο 90’+1’ μετά από σέντρα από αριστερά του Άλβαρες, ο Μπενίτο έσπρωξε τη μπάλα για να σταματήσει αυτή στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Μελίσσα. Ο Ρεγκίς ωστόσο στην επαναφορά με πλασέ σκόραρε, «λυτρώνοντας» την ομάδα του χαρίζοντάς της ένα πολύ σημαντικό «τρίποντο» για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 14/12/2021 (17:15).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.