«Μάτοσ-ε» στο φινάλε ο Αστέρας 2-0 στην Τούμπα.

0
425
ΦΩΤΟ: PAOKFC.GR

Ημέρα Κυπέλλου Ελλάδος για τις τέσσερις ομάδες που έφτασαν φέτος μέχρι τους «4» του θεσμού την Τετάρτη 3 Απριλίου και ο Αστέρας Τρίπολης, καλούνταν στον 1ο αγώνα αυτής της ημιτελικής φάσης να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο Τούμπας. Μια αναμέτρηση πολύ σημαντική για τις δύο ομάδες μια φάση πριν από τον τελικό του θεσμού. Με ισχυρό κίνητρο οι «Αρκάδες» ανεξάρτητα με τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζει, ήθελαν να φτάσουν σ’ ένα αποτέλεσμα που θα διατηρούσε τους «κυανοκιτρίνους» σε τροχιά πρόκρισης στον τελικό Κυπέλλου Αρκαδίας για δεύτερη φορά στην ιστορία του.

Αγωνιστικά το απόγευμα της Τετάρτης ο Αστέρας πλήρωσε την ολιγωρία του στην άμυνα μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας όταν και σκοράραν παρ’ ότι ο Μάτος έστω και οριακά βρέθηκε σε θέση οφ-σάιντ. Μέχρι το φινάλε του α’ μέρους δεν άλλαξε κάτι. Στην επανάληψη και ειδικά στο τελευταίο 20λεπτο οι «Αρκάδες» ενώ θα μπορούσαν να είχαν φτάσει στην ισοφάριση στην τελευταία φάση του ματς δέχθηκαν διπλό «πλήγμα» με την αποβολή του Ιγκλέσιας και γκολ στην εξέλιξη κερδισμένου φάουλ από τους «γηπεδούχους» που δίνει πλέον ουσιαστικό προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για πρόκριση στον τελικού Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο α’ ημίχρονο χωρίς τις πολλές κλασικές στιγμές η ομάδα του ΠΑΟΚ σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ και με φάση στην οποία ο Μάτος αποδείχθηκε σε αντικανονική θέση, ήρθε το γκολ με το οποίο οι «φιλοξενούμενοι» διαχειρίστηκαν στη συνέχεια με μεγαλύτερη ηρεμία την αναμέτρηση. Ο Αστέρας αν και προσπάθησε να απειλήσει δεν πέτυχε κάτι ουσιαστικό. Στην επανάληψη οι «Αρκάδες» δημιούργησαν προϋποθέσεις για κάτι καλό αλλά υστέρησαν στην τελική επιλογή ή τελική προσπάθεια. Όσο το ματς έφτανε προς το φινάλε οι «Αρκάδες» κέρδισαν μέτρα και πίεσαν με κάποιες επικίνδυνες επισκέψεις προς την αντίπαλη εστία, χωρίς ωστόσο να έρθει ένα γκολ. Αντιθέτως στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ιγκλέσιας αποβλήθηκε με κίτρινη κάρτα και μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μάτος διαμόρφωσε το 2-0.

Από νωρίς ο Αστέρας πίσω στο σκορ

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με φανερή διάθεση να διαφυλάξει την εστία του και να μην απειληθεί ουσιαστικά από το «Δικέφαλο του Βορρά», την ώρα που οι «γηπεδούχοι» μπορεί να είχαν την πρωτοβουλία χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ουσιαστικά στο ξεκίνημα. Στο 16’ η απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια ανάγκασε τον Αθανασιάδη σε απόκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ. Η ομάδα του ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία και τις φάσεις μέσα από στημένα απειλεί. Στο 17’ μετά από ολιγωρία της άμυνας του Αστέρα ο Μάτος τιμωρεί, καθώς με ωραία τελική προσπάθεια με διαγώνιο σουτ μετά από κοντρόλ νικάει τον Αθανασιάδη για το 1-0. Προηγήθηκε το γέμισμα του Ίνγκασον και η κεφαλιά του Ζαμπά, αλλά και το γεγονός ότι ο σκόρερ βρέθηκε έστω και για λίγο σε αντικανονική θέση οφ-σάιντ.

Ο Αστέρας μετά το γκολ του ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς και να γίνει πιο απειλητικός στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να ρισκάρει ιδιαίτερα στην άμυνα του. Στο 38’ μετά από στημένη φάση και κερδισμένο φάουλ σε καλή θέση ο Αστέρας προσπάθησε να απειλήσει, ωστόσο η εκτέλεση του Τσιλιανίδη προσπαθεί να σκοράρει ωστόσο η μπάλα στη συνέχεια απομακρύνθηκε και μέχρι το φινάλε δεν είχαμε κάτι το ουσιαστικό.

Μπορούσε το 1-1, αλλά δέχθηκε και δεύτερο γκολ στη λήξη

Στο β’ ημίχρονο ο Αστέρας προσπάθησε να γίνει λίγο πιο εκφραστικός ψάχνοντας με μεγαλύτερες αξιώσεις κάτι στην επίθεση και κατάφερε να φτάσει με προϋποθέσεις προς την αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως κάποια καλή τελική προσπάθεια. Η πίεση ήταν ένα επιπλέον στοιχείο στο παιχνίδι του Αστέρα στο ξεκίνημα της επανάληψης που έδειχνε ότι οι «Αρκάδες» θέλουν να βρουν ένα γκολ.

Ο Αστέρας Τρίπολης προσπαθεί να αναπτυχθεί αποτελεσματικά και σε 1-2 περιπτώσεις οι «κυανοκίτρινοι» ανέβηκαν με προϋποθέσεις, χωρίς ωστόσο να υπάρξει ταχύτητα τόσο ώστε να προλάβουν οι «Αρκάδες» τις όποιες σωτήριες επεμβάσεις της αντίπαλης άμυνας. Το θετικό της «εικόνας» του β’ μέρους για τον Αστέρα ήταν ότι το ματς είχε ισορροπήσει μετά το 55’ – 60’ δίνοντας περισσότερες πιθανότητες για κάτι καλό μέχρι το φινάλε. Στο 77’ ένα επικίνδυνο σουτ του Βιεϊρίνια έφυγε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 89’ το «τακουνάκι» του Ιγκλέσιας παραλίγο να καταλήξει στο δίχτυα του ΠΑΟΚ, ωστόσο ο Πασχαλάκης απομάκρυνε με υπερένταση σε κόρνερ τη μπάλα. Η ομάδα της Τρίπολης πίεσε στο φινάλε για την ισοφάριση που ωστόσο δεν ήρθε ποτέ. Το μεγάλο πλήγμα εν’ όψει του επαναληπτικού ήρθε στο φινάλε όταν μετά από στημένη φάση ο Ιγκλέσιας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στην εξέλιξη της φάσης ο Μάτος με γυριστό σουτ διαμόρφωσε το 2-0.

ΓΗΠΕΔΟ: Γήπεδο Τούμπας | 03/04/2019 (19:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης).
ΒΟΗΘΟΙ: Χρήστος Τζιώρτζιος (Θράκης), Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 17’ Μάτος, 90’+5’ Μάτος.