Μαντινειακός ΑΟ – ΑΟ Τεγέας 0-2 (+φωτό)

0
571

Το απόγευμα του Σαββάτου 10/10 για την 3η αγωνιστική της Α’ τοπικής κατηγορίας για τον 1ο όμιλο στο Δημοτικό γήπεδο Φιλικών ο Μαντινειακός αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα του ΑΟ Τεγέας σε μια αναμέτρηση με μεγάλο ενδιαφέρον τόσο αγωνιστικό όσο και βαθμολογικό, καθ’ ότι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τη σεζόν με 2/2 νίκες.

Αγωνιστικά σ’ ένα ματς στο οποίο η Τεγέα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε τον έλεγχο του ματς μέσα από την καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και παράλληλα ήταν πιο απειλητική προς την αντίπαλη εστία, έφτασε τελικά δίκαια στην τελική επικράτηση με σκορ 0-2.

Δίκαιο προβάδισμα για τον ΑΟ Τεγέας στο α’ μέρος…

Η Σαββατιάτικη αναμέτρηση είναι γεγονός ότι ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες με λάθη αλλά και καμία υποψία ευκαιρίας στο πρώτο 15λεπτο. Η αλήθεια είναι ότι πολλές ουσιαστικές στιγμές στο α’ ημίχρονο δεν υπήρξαν. Καταφέραμε να μετρήσουμε συνολικά τέσσερις φάσεις από τις οποίες οι τρεις ανήκαν στους «πράσινους». Στο 19’ ο Σινάνης στην αντίπαλη περιοχή βρίσκεται σε θέση βολής όπου από εξαιρετική θέση έκανε το πλασέ, αλλά ο Δημητρίου με τρομερό ρεφλέξ απέκρουσε σωτήρια τη μπάλα.

Στο 22’ ωστόσο η Τεγέα που πραγματοποίησε μια οργανωμένη γρήγορη επίθεση με τον Πανόπουλο από δεξιά να βγάζει παράλληλη μπαλιά, στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο «συνήθης ύποπτος» Καραμπέτσος να σκοράρει για το 0-1. Η ομάδα του Κώστα Ηλιόπουλου συνέχισε να ελέγχει την αναμέτρηση και επί της ουσίας να μην απειλείται ιδιαίτερα. Προς το φινάλε ωστόσο και συγκεκριμένα στο 42’ ο Τζαβαλάς θα μπορούσε να είχε σκοράρει, όταν από εξαιρετική θέση το σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους ο Καραμπέτσος από πλάγια θέση έπιασε ένα συρτό σουτ που βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Καλύτερος ρυθμός στην επανάληψη και σαφές προβάδισμα…

Στην επανάληψη η αναμέτρηση αποδείχθηκε καλύτερη σε επίπεδο φάσεων με τον ΑΟ Τεγέας χάρη στην καλή κυκλοφορία της μπάλας η οποία βοήθησε τους «πράσινους» να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Δημητρίου. Μέχρι το 70’ και πάλι είδαμε μια «μονομαχία» κυρίως στο χώρο του κέντρου και παράλληλες οι όποιες επισκέψεις προς τις δύο περιοχές δεν επέφεραν κάτι ιδιαίτερο.

Πρώτη ουσιαστική στιγμή στην επανάληψη ήρθε από τον Παπαδήμο στο 70’ όταν σε σουτ που επιχείρησε η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κωνσταντόπουλου. Ήταν ένα χρονικό διάστημα που βρήκε τον Μαντινειακό να προσπαθεί να βγάλει αντίδραση, ωστόσο στη συνέχεια η Τεγέα έγινε ακόμη πιο απειλητική.

Στο 75’ η κεφαλιά του Σινάνη από εξαιρετική θέση φεύγει ψηλά άουτ. Στο 77’ το γυριστό σουτ του Καυκιά θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες της αναμέτρησης, καθώς ήρθε μετά από κακή έξοδο του Κωνσταντόπουλου και απομάκρυνση της μπάλας στη συνέχεια από αμυντικούς σχεδόν πάνω στη γραμμή. Το φινάλε άνηκε πάντως στον ΑΟ Τεγέας που αναζήτησε ένα δεύτερο τέρμα για να «κλειδώσει» τη νίκη. Στο 83’ σε σουτ του επερχόμενου Σινάνη η μπάλα από εξαιρετική θέση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 84’ ωστόσο ο νεαρός Χαραλαμπόπουλος που είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο μόλις τρία λεπτά νωρίτερα κατάφερε με ατομική ενέργεια να νικήσει το Δημητρίου κάνοντας το 0-2. Στο 90’+1’ με τη μπάλα να εισέρχεται επικίνδυνα στην περιοχή της Τεγέας, ο Τζαβαλάς με προβολή δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα σπρώχνοντας την προς την αντίπαλη εστία, χάνοντας μια καλή στιγμή.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Φιλικών | 10/10/2020 (16:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΘΕΑΤΕΣ: 10-20.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νίκος Αγγελάκος (Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Παναγιώτης Τσούκας (Αρκαδίας), Μάριος Παπαγεωργίου (Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γεώργιος Μπιρμπίλης (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 22’ Καραμπέτσος, 84’ Χαραλαμπόπουλος.
ΑΣΙΣΤ: 22’ Πανόπουλος.