Μεγάλη νίκη στην Καλαμάτα επί του Μεσσηνιακού ο ΑΣΠΕΤ Τρίπολης

0
230

Συνέχεια στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της γυναικείας ομάδας του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης το απόγευμα της Κυριακής (30/01) για την Β’ Εθνική κατηγορία και την 11η αγωνιστική του β’ ομίλου. Συγκεκριμένα η Αρκαδική ομάδα επιβλήθηκε με σκορ 1-3 σετ, απέναντι στην ομάδα του Μεσσηνιακού.

Με τη σπουδαία αυτή νίκη αυτή η ομάδα της Τρίπολης βρίσκεται  στην 4η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, τρείς πίσω από τον τρίτο Σπαρτιατικό διατηρώντας έτσι τις ελπίδες που έχει να μπει στην πρώτη τριάδα που οδηγεί στα play-off ανόδου. Στην αρχή της σεζόν μια τέτοια προοπτική φάνταζε απίθανη για μια «νεοφώτιστη» ομάδα στην Β’ Εθνική αποτελούμενη κυρίως από κορασίδες, παγκορασίδες, δυο γυναίκες και τρείς νεάνιδες. Με επιμονή θυσίες και σκληρή δουλειά παρά τις δύσκολες συνθήκες (covid, φροντιστήρια) όπως τονίζεται και από τους ανθρώπους του συλλόου της Τρίπολης, έχουν καταφέρει τα κορίτσια να κάνουν αυτή την πορεία και να είναι μία από τις πιο σταθερές ομάδες του πρωταθλήματος.

Σχετικά με το παιχνίδι ο ΑΣΠΕΤ στο 1ο σετ μπήκε δυνατά έχοντας από την αρχή το προβάδισμα 5-8, 9-12, 17-23 για να το κερδίσει με 17-25. Στο 2ο σετ η ομάδα της Τρίπολης συνέχισε στο ίδιο ρυθμό βρισκόμενη πάντα μπροστά στο σκορ με 5-9, 12-16, 13-22 για να επικρατήσει και σε αυτό με 15-25.

Στο 3ο σετ τα κορίτσια του Μεσσηνιακού αντέδρασαν και σε συνδυασμό με μια χαλαρότητα και έλλειψη συγκέντρωσης από τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ. Οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο-πόντο με την ομάδα της Καλαμάτας να προηγείται με 2-1 τον ΑΣΠΕΤ να ισοφαρίζει κάθε φορά και να προηγείται με 6-7. Μετά το 8-8 ο Μεσσηνιακός πήρε το προβάδισμα με 13-9, και 14-11. Ο ΑΣΠΕΤ ισοφάρισε σε 14-14 για να πάρει πάλι «κεφάλι» στο σκορ η Καλαματιανή ομάδα με 18-17. Νέα αντίδραση από τα κορίτσια της Τρίπολης που ισοφάρισε σε 18-18 και μάλιστα να προηγείται στην συνέχεια με 19-20, 20-21, 21-22. Ο Μεσσηνιακός αντέδρασε για να φτάσουν οι δυο ομάδες στο 23-23. Στο σημείο αυτό ο Μεσσηνιακός κατάφερε να πάρει τους δυο πόντους και το σετ με 25-23.

Στο 4ο σετ τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ μπήκαν αποφασιστικά στο  σετ μην αφήνοντας περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα να αντιδράσει και με όπλο το σέρβις προηγήθηκαν με 1-9, 5-11, 8-14, 9-13, 11-18, 15-23, 18-24 και να πάρει το σετ η ομάδα της Τρίπολης με 19-25. Οι πόντοι του ΑΣΠΕΤ προήλθαν 43 από επιθέσεις, 12 άσσους και 4 μπλοκ.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Παραλίας | 30/01/2022 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ – ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΑΓΩΝΑ: Τριγκιλίδα, Χριστοδουλόπουλος, Πανδή.
ΣΕΤ: 20-25 (1ο), 15-25 (2ο), 25-23 (3ο), 19-25 (4ο).
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ ΑΟ (Γεωργία Σουρή): Καραγιαννίδου, Κουτσουροπούλου, Μαραγκούλια, Μπουγά, Τσουμπάνου, Τσάλτα, Τσιάουση, Τζουάνου, Χριστοπούλου, Τσαμπέκη.
ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: (Γιώργος Χρονόπουλος): Πεντεφούντη, Νικητοπούλου, Χρονοπούλου Β., Καραλέκα, Χρονοπούλου Ι., Σενγκέργκη, Σιάννα, Μητσοπούλου, Ζάβου, Πρωϊμάκη, Σιούντρη, Καραλέκα Αν.

► Επόμενο παιχνίδι για τον ΑΣΠΕΤ Τρίπολης την Κυριακή (06/02) στις 18:00 υποδεχόμενος τον 2ο στην βαθμολογία Ακρίτα.