Με «δώρα» τα πέναλτι ο ανταγωνιστικός Αστέρας έδωσε τη νίκη με 3-2 στον ΠΑΟΚ

0
147
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Η 15η αγωνιστική της Super League 1 και η τελευταία αγωνιστική υποχρέωση των ομάδων της κατηγορίας για το 2021, έβρισκε τον Αστέρα Τρίπολης σε μια δύσκολη αποστολή στην Τούμπα με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Μια αναμέτρηση στην οποία και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη και το κλείσιμο με το «δεξί» τη φετινή ημερολογιακή χρονιά.

Το απόγευμα της Κυριακής (19/12) ο Αστέρας Τρίπολης παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο παιχνίδι της Θεσσαλονίκης κυρίως στο α’ μέρος αλλά και με αντίδραση στο ματς και στην επανάληψη με δύο τέρματα που αποδείχθηκε λίγα για να έρθει το θετικό αποτέλεσμα. Κι αυτό γιατί ο Αστέρας σε δύο περιπτώσεις στην επανάληψη έδωσε δύο πέναλτι στον ΠΑΟΚ που αξιοποίησε απόλυτα.

Ο Αστέρας μετά το πρώτο 10λεπτο ανέβασε ρυθμούς στο α’ ημίχρονο, κατάφερε να είναι πιο ουσιαστικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ μέρους με προβάδισμα σε γκολ του Σόνι και φάσεις για κάτι παραπάνω στη συνέχεια, αλλά ο ΠΑΟΚ στο 42’ έβγαλε αντίδραση με γκολ του Άκπομ για το 1-1 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε με γρήγορο γκολ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κούρτιτς, αλλά λίγο αργότερα άμεση αντίδραση του Αστέρα για το 2-2 με κεφαλιά του Χριστόπουλου. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανεβάζοντας ρυθμούς έψαξε το γκολ με μια σειρά από τελικές προσπάθειες, για να δικαιωθεί στο 89’ μετά από νέο πέναλτι και νέα εύστοχη εκτέλεση του Κούρτιτς για το τελικό 3-2.

Πιο ουσιαστικός ο Αστέρας στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ μέρους…

Η ομάδα του ΠΑΟΚ ήταν αυτή που στο ξεκίνημα μπήκε δυνατά και έψαξε με αξιώσεις το γρήγορο γκολ στο ματς. Στο 2’ μετά από εκτέλεση κόρνερ με τον Ζίβκοβιτς και πρώτη κεφαλιά του Κρέσπο, ο Άκπομ με νέο κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 7’ σουτ εκτός περιοχής του Ζίβκοβιτς μπλόκαρε ο Τσιφτσής. Με τον Αστέρα να προσπαθεί να βγει στην κόντρα ανεπιτυχώς λόγω των κακών επιλογών στις μεταβιβάσεις, το ματς έφτασε στο 12’ με τον Καρμόνα με πολύ ωραία ενέργεια από δεξιά να συγκλείνει στον άξονα και να βρίσκει με παράλληλη μπαλιά τον Σόνι που με έξοχο σουτ εκτός περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πασχαλάκη για το γκολ και το 1-0, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει με το ματς να κρίνεται ισορροπημένο πλέον καθώς οι «φιλοξενούμενοι» κυκλοφορούν και αναπτύσσονται εύκολα έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ. Στο 19’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιφτσή. Στο 29’ σε ακόμη μια επικίνδυνη γρήγορη επίθεση ο Σόνι στρώνει στον Ρεγκίς το σουτ του οποίου απέναντι στον Πασχαλάκη κατευθύνεται εκτός εστίας, ενώ το γύρισμα του Σίτο δεν είχε καμία τύχη.

Στο 32’ μετά από ακόμη μια πολύ ωραία ενέργεια του Σόνι από δεξιά, βρίσκει τον Ρεγκίς, το σουτ του οποίου ήταν πολύ καλό, αλλά επέκρουσε ο Πασχαλάκης. Ο Αστέρας πλέον μετά το 12΄ στεκόταν πολύ καλά στο ματς απέναντι στον ΠΑΟΚ, απειλώντας μάλιστα την εστία των «γηπεδούχων». Στο φινάλε του α’ μέρους (42’) ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει, όταν μετά από ωραία ενέργεια και πολύ καλό σουτ του Άκπομ, ο Τσιφτσής δεν μπόρεσε να αντιδράσει με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Αστέρα για το 1-1.

Ισορροπημένο ματς με αντίδραση από τις δύο ομάδες στην επανάληψη…

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν ανάλογο του φινάλε του α’ ημιχρόνου για τον ΠΑΟΚ, καθώς στο 48’ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μουνάφο στον Αουγκούστο και εύστοχη εκτέλεση του Κούρτιτς για το 2-1. Στο 54’ η επικίνδυνη επίθεση του Αστέρας εξουδετερώθηκε την τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς των «γηπεδούχων». Οι «Αρκάδες» μετά το 2-1 ανέβασε ρυθμούς και πίεση στον αγωνιστικό χώρο και αυτό έφερε αποτελέσματα στη συνέχεια.

Στο 58’ κερδισμένο φάουλ σε εξαιρετικό σημείο πέρασε ανεκμετάλλευτο διότι η εκτέλεση του Λέο Τιλίκο, έστειλε τη μπάλα στο τείχος για να απομακρυνθεί στη συνέχεια. Στο 59’ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Χριστόπουλος με έξοχη κεφαλιά, σκόραρε για το 2-2.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ απείλησε με τον Αουγκούστο με σουτ από πλάγια θέση στην αντίπαλη περιοχή με σημαντική επέμβαση του Τσιφτσή, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Μπίσεσβαρ σταμάτησε πάνω σε σώμα αμυντικού. Μετά το 75’ ο ΠΑΟΚ απείλησε σε τρεις διαδοχικές περιπτώσεις. Στο 78’ μετά από ωραία ενέργεια και σουτ του Σβαμπ, με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Στο 79’ το σουτ του Αουγκούστο, επέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο Τσιφτσής. Στο 81’ το σουτ του Σιντγκλεϊ πέρασε λίγο άουτ.

Στο 83’ μετά από φάουλ σε καλό σημείο για τον Αστέρα, η απευθείας εκτέλεση του Σόνι έφυγε ψηλά άουτ, ενώ στο 85’ το πλασέ το Ριέρα πέρασε άουτ. Η ομάδα που χαμογέλασε στο φινάλε ήταν ο ΠΑΟΚ, καθώς μετά από κακή αντίδραση και μαρκάρισμα του Γκαρσία ο Κρέσπο ανατράπηκε αντικανονικά για νέο πέναλτι που εκτέλεσε και πάλι εύστοχα ο Κούρτιτς για το τελικό 3-2. Ο Αστέρας στις καθυστερήσει προσπάθησε για ένα γκολ στο φινάλε χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Στο 90’+5’ μετά από γέμισμα του Άλβαρες η κεφαλιά του Μπενίτο καταλήγει άουτ, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Πασχαλάκη.

ΓΗΠΕΔΟ: Τούμπας | 19/12/2021 (19:30).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος με αρκετό κρύο.