Με ελλιπές ρόστερ «βαριά» ήττα για τον Πάνα Τρίπολης στους Γαργαλιάνους

0
373

Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ο Πάνας Τρίπολης καλούνταν να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα του ΓΣ Γαργαλιάνων και μάλιστα εκτός έδρας, σ’ ένα αντικειμενικά απαιτητικό παιχνίδι. Τελικά με την Αρκαδική ομάδα να ταξιδεύει με ελλιπές ρόστερ και μόλις εφτά αθλητές στην αποστολή, δεν αποφεύχθηκε η «βαριά» ήττα με σκορ 89-45.

Αν και το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σχετικά ισορροπημένο, αλλά με τους «γηπεδούχους» να έχουν τον έλεγχο του ματς, η συνέχεια επιφύλαξε μεγάλες διαφοροποιήσεις σε όλα τα επίπεδα. Με εξαιρετικά παραγωγική απόδοση στην επίθεση ο ΓΣ Γαργαλιάνων σκόραρε κατά βούληση με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει στη διάρκεια του β’ δεκαλέπτου, κλείνοντας το α’ ημίχρονο με το σκορ στο 47-24.

Η γ’ περίοδος ήταν ακόμη πιο κακή για την Αρκαδική ομάδα που με πολύ λίγες επιλογές από τον πάγκο και μετά από ένα σημείο χωρίς διάθεση και κίνητρο για στο παρκέ, ήρθε το επί μέρους 31-3 στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο για να διαμορφώσει το 78-27. Τυπικά διαδικασία το φινάλε με τον Αρκαδικό σύλλογο σε πιο πεσμένους ρυθμούς στο ματς να προσπαθεί να «μαζέψει» κάπως τη διαφορά.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Γαργαλιάνων | 27/11/2022 (16:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Ξηρόκωστας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13 (Α’), 47-24 (Β’), 78-27 (Γ’), 89-45 (Δ’).
ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Αντώνης Κούτρης): Ντεμερούκας Γ., Λαζαρίδης 25(4), Γιαννόπουλος 6, Τσαγκάνης 6(2), Καραγιαννίδης 23(2), Δημητρακόπουλος, Κυριακόπουλος 12(1), Γιαννακόπουλος 12, Καραούλης 2, Οικονομίδης 3(1), Κρεκούκιας, Ντεμερούκας Δ.
ΠΑΝΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βασίλης Αλικάκος): Τριντής 6(2), Τραχανάς 3, Δαύρος 9(2), Σάββας 4, Λάζαρης 7(1), Σταματόπουλος 9(1), Κούγιας 7.

► Σ’ ένα ματς που εξ’ αρχής ήταν χαμένο για τον Πάνα, δεν υπήρχε λόγος να ρισκάρει κάτι περισσότερο η ομάδα της Τρίπολης στη συγκεκριμένη αναμέτρηση και μετά από μια περίοδο από ατυχίες με μικρότερης σημασίας ή σοβαρότερους τραυματισμούς. Ο Πάνας παρατάχθηκε χωρίς βασικά ατού όπως μεταξύ άλλων οι Σακελλαράκος, Βλαχάκης, Καλταμπάνης και Καρλής. Το μυαλό των «πορτοκαλί» είναι στα ιδιαιτέρως κρίσιμα ματς της συνέχειας, εκτός με Πρωτέα, εντός με ΑΕΠΣ Αρίς και εκτός με Σπάρτη ΣΚ.