Με την άνετη επικράτηση 0-3 επέστρεψε ο ΑΣΠΕΤ Τρίπολης από την Πύλο

0
548

Με νίκη πέρασε χθες από την Πύλο η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 0-3  σετ σε ένα παιχνίδι που η ομάδα της Τρίπολης έπαιξε εντυπωσιακό βόλεϊ κυρίως στα δύο πρώτα σετ. Μία νίκη στην οποία η Αρκαδική ομάδα κατάφερε να σημειώσει την δεύτερη διαδοχική νίκη της στο τοπικό γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΠ.

Στο αγωνιστικό τομέα ο ΑΣΠΕΤ Τρίπολης είχε πλουραλισμό στην επίθεση, με αποτελεσματική άμυνα ενώ το μπλοκ λειτούργησε άψογα. Έτσι η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να πάρει τα δυο πρώτα σετ με 17-25 και 14-25, αντίστοιχα. Στο τρίτο σετ ο ΝΟ Πύλου προσπάθησε να αντιδράσει καταφέρνοντας να προηγηθεί με 11-10, 12-11 και 14-13, επωφελούμενη και από την λάθη των κοριτσιών του ΑΣΠΕΤ τα οποία πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε κριθεί. Από εκείνο το σημείο ο Αρκαδικός σύλλογος αντέδρασε και προηγήθηκε 16-17, 18-21 και 19-22. Εκεί πάλι τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ έδειξαν ολιγωρία και μειωμένη συγκέντρωση για να έρθει η «γηπεδούχος» ομάδα να ισοφαρίσει 23-23 και να προηγηθεί 25-24 έχοντας set ball.

Σε εκείνο το σημείο και μετά το time-out που πήρε η ομάδα της Τρίπολης, τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ πήραν την κρίσιμη αλλαγή ισοφαρίζοντας σε 25-25. Από και πέρα ο ΑΣΠΕΤ δεν έχασε την ευκαιρία και με δυο άμυνες και δυο κερδισμένες πρώτες επιθέσεις κατάφερε να επικρατήσει στο σετ με 25-27, παίρνωντας μια «καθαρή» νίκη που τον κρατά στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τον Ν.Ο.Κ Ποσειδών. Αξίζει να σημειωθεί ότι όλα τα κορίτσια και αυτά που ανήκουν στις παγκορασίδες πήραν συμμετοχή σε αυτή την αναμέτρηση.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Πύλου | 24/11/2019 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδουλόπουλος, Σταματογιαννόπουλος.
ΣΕΤ: 17-25 (1ο), 14-25 (2ο), 25-27 (3ο).
Ν.Ο. ΠΥΛΟΥ (Κωνσταντίνος Σαρμάς): Λίγγρη, Δηλέ, Πόπορη, Κάστορα, Βασιλοπούλου, Σκούκου, Καλδή, Χρονοπούλου, Κορέλλα, Φουρτούνη, Κοντογόνη.
ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χρονόπουλος): Πεντεφούντη, Φωτοπούλου, Χρονοπούλου, Αλεξοπούλου, Χρονοπούλου, Μανίκα, Σιάννα, Ζάβου, Σωτηρόπουλου.