Μπορούσε το κάτι παραπάνω από την ήττα ο Αστέρας στο «Γ. Καραϊσκάκης»

0
124
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Η αγωνιστική δράση στη Super League 1 συνεχίστηκε το απόγευμα της Τετάρτης (21/04), με τη διεξαγωγής της 5ης αγωνιστικής των play-off. Ο Αστέρας καλούνταν να αντιμετωπίσει στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» τον πρωτοπόρο και φετινό Πρωταθλητή, Ολυμπιακό, με στόχο μια όσο το δυνατόν καλύτερη εμφάνιση και ανταγωνιστική παρουσία απέναντι στους «ερυθρόλευκους», τη στιγμή μάλιστα που αρκετοί παίκτες πρώτης γραμμής, έμεναν για τη συγκεκριμένη αναμέτρησης εκτός αποστολής.

Το απόγευμα της Τετάρτης ο Αστέρας απέναντι σ’ έναν ανώτερο Ολυμπιακό που είχε την πρωτοβουλία αλλά όχι και την «κυριαρχία» στην αναμέτρηση δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την ήττα με σκορ 1-0. Σ’ ένα ματς που ο Αστέρας μια «ταχύτητα» παραπάνω και με κάποιες μικρές λεπτομέρειες όπως η μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην τελική μπαλιά ή στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να είχε καταφέρει ίσως κάτι περισσότερο. Στο α’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε αρκετές φάσεις προς την αντίπαλη εστία, ωστόσο δεν ευτύχησε να σκοράρει. Παράλληλα ο Αστέρα εκμεταλλευόμενος κάποιες αντεπιθέσεις θα μπορούσε να είχε καταφέρει κάτι παραπάνω κυρίως σε 2-3 περιπτώσεις.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί στο 52’ μετά από κόρνερ. Το ματς ουσιαστικά εξελίχθηκε σ’ έναν πιο αργό ρυθμό σε σχέση με το α’ μέρος. Ο Ολυμπιακός δεν χρειάστηκε να ασκήσει τη συνήθη «αφόρητη» πίεση που είδαμε σε προηγούμενα ματς, ακόμη και αν το προβάδισμα κρινόταν «εύθραυστο». Την ίδια ώρα ο Αστέρας θα μπορούσε ίσως στην επανάληψη και ειδικά προς τον φινάλε να είχε δώσει λίγο ένταση παραπάνω στο παιχνίδι και ίσως λίγο ρίσκο παραπάνω μην έχοντας κάτι να χάσει.

Πρωτοβουλία κινήσεων από τον Ολυμπιακό χωρίς υψηλούς ρυθμούς

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο και τις τελικές προς την εστία του Αστέρα, χωρίς ωστόσο να ανεβάσει ένταση ιδιαίτερα στο α’ ημίχρονο με αποτέλεσμα η άμυνα των «Αρκάδων» να μην πιεστεί ιδιαίτερα. Στο 4’ ένα σουτ του Χασάν εκτός περιοχής απομάκρυνε πολύ ωραία σε κόρνερ ο Τσιφτσής. Στο 10’ μετά από καλή αντεπίθεση του Αστέρα, ο Μπαράλες με σουτ εκτός περιοχής δεν ανησυχεί τον Κρίστινσον.

Γενικότερα πάντως η ομάδα της Τρίπολης ήταν αποτελεσματική στην ανάπτυξή της προς την αντίπαλη εστία με κάποιες αντεπιθέσεις, αλλά υστέρησε στην τελική προσπάθεια. Στο 15’ μετά από σουτ του Κάιπερς σε καλή θέση, ο Τστφτσής απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Στο 20′ μετά από αντεπίθεση του Αστέρα και εξαιρετική ατομική ενέργεια του, ο Ριέρα έπιασε το σουτ που βρήκε την εξωτερική δεξιά δοκό της εστίας του Κρίστινσον σε μια καλή στιγμή για τους «φιλοξενούμενους».

Στο 23’ το σουτ του Βαλμπουενά μπλόκαρε με τη δεύτερη προσπάθεια ο Τσιφτσής. Ο Αστέρας επιμένει για κάποια καλή ευκαιρία και σε μια ακόμη πολύ καλή αντεπίθεση η βαθιά μπαλιά που βγάζει σε πολύ καλή θέση τον Αλί Μπαμπά, γίνεται αντιληπτή από τον Κρίστινσον που βγαίνει και απομακρύνει έγκαιρα. Στο 40’ και πάλι μετά από αντεπίθεση των «Αρκάδων», το σουτ του Ριέρα δεν ήταν όπως θα ήθελε και έφυγε πάνω από την εστία του Ολυμπιακού. Στο 43’ μετά από σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει εκατοστά πάνω από την εστία του Τσιφτσή.

Ανάλογη εικόνα με πεσμένο ρυθμό

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός χωρίς να προλάβει να ασκήσει μεγαλύτερη πίεση από αυτή του α’ ημιχρόνου, κατάφερε να αξιοποιήσει ένα κόρνερ στο 52’ και να προηγηθεί με κεφαλιά του Παπασταθόπουλου (μετά από κεφαλιά του Σουάρεθ) με 1-0. Με το προβάδισμα οι «ερυθρόλευκοι» δεν ανέβασαν ιδιαίτερα ρυθμούς συγκριτικά με το πρώτο 45λεπτο, ελέγχοντας το ρυθμό και φροντίζοντας με υπομονή να ψάξουν κάτι περισσότερο στην επίθεση. Στην επανάληψη το παιχνίδι εξελίχθηκε σε όχι υψηλότερο ρυθμό από την επανάληψη και τον Αστέρα και σ’ αυτό το διάστημα να προσπαθεί να

Στο 56’ μετά από σέντρα από τα αριστερά ο Τσιφτσής πρόλαβε να απομακρύνει τη μπάλα πριν ο Παπασταθόπουλος από εξαιρετική θέση πιάσει την κεφαλιά. Στο 58’ ο Τζίμας έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κώτσιρα, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 62’ μετά από αντεπίθεση με πλεονέκτημα για τον Αστέρα Τρίπολης, ο Μπελόκ με όχι ιδιαίτερα αποτελεσματική μπαλιά στον Τζίμα, που αδυνατεί αν τέλει να τελειώσει σε πρώτα χρόνο τη φάση με αποτέλεσμα στη συνέχεια να ανακοπεί από την αντίπαλη άμυνα. Τέλος στο 78’ μετά από σουτ του Καμαρά σε επίθεση του Ολυμπιακού ύστερα από λάθος του Μπελόκ η μπάλα κατέληξε άουτ.

ΓΗΠΕΔΟ: «Γεώργιος Καραϊσκάκης» | 21/04/2021 (17:15).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.