Μόνο μία νίκη στα πέντε ματς με παίκτη παραπάνω φέτος ο Αστέρας

0
135
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Ο Αστέρας Τρίπολης έκλεισε τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2020 με την εκτός έδρας ισοπαλία στα Ιωάννινα με σκορ 2-2. Ένα ματς στο οποίο για ακόμη μία φετινή επίσημη αναμέτρηση οι «Αρκάδες» παρ’ ότι είχαν αριθμητική υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο και προβάδισμα στο σκορ στα τελευταία λεπτά, τελικά δεν κατάφεραν να κερδίσουν.

Η πραγματικότητα είναι ότι ο Αστέρας τη φετινή αγωνιστική περίοδο δεν τα πηγαίνει καλά στη συντριπτική πλειοψηφία των αναμετρήσεων στη διάρκεια των οποίων έχει βρεθεί με παίκτη παραπάνω, με την έννοια ότι στο τέλος δεν καταφέρνει να φτάσει στη νίκη. Τα δεδομένα σε ότι αφορά τη συγκεκριμένη κατάσταση έχουν ως εξής:

► Ο Αστέρας Τρίπολης σε σύνολο πέντε αγώνων φέτος στους οποίους έχει βρεθεί με παίκτη παραπάνω, έχει καταφέρει να κερδίσει μόλις τον έναν. Αναλυτικότερα:

● Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 1-1 (4η αγωνιστική): Στο 17’ είχε σημειωθεί η αποβολή του Βάντερσον με απευθείας κόκκινη κάρτα.
● Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ 1-0 (6η αγωνιστική): Στο 77’ ο Σελίμοβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
● Αστέρας Τρίπολης – Βόλος ΝΠΣ 1-1 (8η αγωνιστική): Στο 90’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε ο Φεράρι.
● ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-0 (11η αγωνιστική): στο 38’ αποβλήθηκε ο Ελ Καντουρί με απευθείας κόκκινη καρτα.
● ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 2-2 (13η αγωνιστική): στο 54’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Σιόντης.

► Ο Αστέρας έχει δεχθεί ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά πέντε γκολ φέτος στο πρωτάθλημα, ενώ βρισκόταν στον αγωνιστικό χώρο με παίκτη παραπάνω. Ένα στατιστικό στοιχείο που αποτελεί αντικείμενο προβληματισμού για τους «Αρκάδες».

► Συνολικά 7 βαθμούς απώλεσε από τις παραπάνω αναμετρήσεις ο Αστέρας αν και βρέθηκε με αριθμητική υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο στα παραπάνω ματς και σε κάποιες περιπτώσεις και με προβάδισμα στο σκορ καθώς και όσους βαθμούς θα μπορούσε να διεκδικήσει η ομάδα της Τρίπολης στο ματς με ΠΑΟΚ.