Νίκη «ανάσα» για τον Ερμή με 1-0, που «έβαλε» σε «περιπέτειες» τον Παναρκαδικό

0
216

Για την 17η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ο Ερμής Μελιγούς το απόγευμα της Κυριακής (06/03) υποδέχθηκε στο Δημοτικό γήπεδο Άστρους τον Παναρκαδικό, σ’ ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον Αρκαδικό ντέρμπι, στο οποίο και οι δύο ομάδες «καίγονταν» για τη νίκη. Ένα ντέρμπι το οποίο ανέδειξε νικήτρια την ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας με σκορ 1-0, αποφέροντας τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς για τη συνέχεια.

Η νίκη αυτή για τον Ερμή φέρνει την ομάδα τρεις βαθμούς μακριά από τον έβδομο Παναρκαδικό και με πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Την ίδια ώρα γίνεται κατανοητό ότι ο Παναρκαδικός στο δύσκολο πρόγραμμα που ακολουθεί, έχει «μπλέξει σε περιπέτειες» καθώς πρέπει να βρει βαθμούς που θα τον διατηρήσουν μακριά από την τελευταία τετράδα.

Σε ότι αφορά την αναμέτρηση ο Ερμής ήταν αυτός που αποδείχθηκε πιο ουσιαστικός στο ξεκίνημα, καθώς ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στο 24’ με τον Μπρούνο. Οι «γηπεδούχοι» στη συνέχεια προσπάθησαν να διατηρήσουν το προβάδισμα, επιδιώκοντας να ψάξουν και άλλα τέρματα όταν παρουσιάζονταν οι προϋποθέσεις. Από την άλλη ο Παναρκαδικός προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς αποτέλεσμα στο α’ ημίχρονο.

Στην επανάληψη ωστόσο η ομάδα του «τριφυλλιού» είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει μετά από κερδισμένο πέναλτι στο 75’, ωστόσο ο Καμπεράι ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε τελικά το δοκάρι της εστίας του Ερμή. Στο φινάλε ο Ερμής κράτησε στα μετόπισθεν φτάνοντας τελικά στη νίκη.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Άστρους | 06/03/2022 (15:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος με διαστήματα συννεφιάς.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Αλατσάκης (Πειραιώς).
ΒΟΗΘΟΙ: Μιχαήλ Σγουράκης (Πειραιώς), Αντώνιος Τραουδάς (Χίου).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Δαμιανάκης (Πειραιώς).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: Παναγιώτης Αργύρης (Κορίνθου).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Σωτήριος Μπέλτσος (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 24’ Μπρούνο.
ΔΟΚΑΡΙΑ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 63’ Καδάς, 65’ Γιαννούσης Σοφ., 70’ Ράλλιος Γερ., 90’+3’ Τσιώρος Αθαν. | 90’+3’ Καναβέτας.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ:
ΕΡΜΗΣ ΜΕΛΙΓΟΥΣ (Κώστας Καλογιαννίδης): Γιαννούσης Κων., Παπαδόπουλος (88’ Σούρσος), Μέντες, Μπάιρον, Ράλλιος Γερ., Γιαννούσης Σοφ., Τσιώλης, Φερέιρα (90’+3’ Σωτηρόπουλος), Ανδριανός (90’+3’ Ράλλιος Σπυρ.), Καδάς, Μπρούνο (41’ λ.τρ. Πολυμενάκος).
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Πλατής, Λιακόπουλος, Λαζαρίδης, Αλέμης, Νάνος, Πούτσι, Λαμτσελλάρι (57’ Καλογεράκης), Καναβέτας, Καμπεράι, Γλέζος, Γεωργόπουλος.