Νίκη για τον Αρκαδικό 49-47 παρά την ανατροπή από τον Πελασγό (+φωτό)

0
375

Το πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας συνεχίστηκε με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις για την 6η αγωνιστική με τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό να υποδέχεται τον Πελασγό ΚΟΜ στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης. Οι δύο ομάδες ήθελαν να διεκδικήσουν το θετικό αποτέλεσμα και αυτό αποδείχθηκε στην πράξη στη διάρκεια του Αρκαδικού αυτού ντέρμπι.

Αγωνιστικά μετά από ένα σχετικά ισορροπημένο α’ δεκάλεπτο η ομάδα της Τρίπολης ήταν αυτή που με καλύτερο διάστημα στο β’ δεκάλεπτο, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με διψήφια διαφορά. Κάτι οι καλές επιλογές στην επίθεση και κάτι η καλή αμυντική λειτουργία, έπαιξαν το ρόλο τους.

Στην επανάληψη ωστόσο η ομάδα του Πελασγού ΚΟΜ έβγαλε αντίδραση στο παρκέ, καταφέρνοντας να επηρεάσει τη συγκέντρωση των παικτών του Παναγιώτη Γεωργακόπουλου κυρίως στον επιθετικό τομέα με άστοχες επιθέσεις και κακές επιλογές. Αποτέλεσμα ο Πελασγός να μπει για τα καλά στο παιχνίδι να προηγηθεί στο σκορ και να διεκδικήσει με ουσιαστικές αξιώσεις το ματς. Στο φινάλε ωστόσο ο Αρκαδικός αποδείχθηκε περισσότερο ουσιαστικός, τόσο όσο χρειαζόταν για να ανακτήσει το προβάδισμα φτάνοντας σε μια ιδιαίτερα αγχώδη νίκη στις λεπτομέρειες με 49-47.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 12/12/2021 (15:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Μητσέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12 (Α’), 31-18 (Β’), 40-35 (Γ’), 49-47 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Χωματάς 12(2), Βερβαινιώτης 12(2), Καραγιάννης 2, Χαραλαμπόπουλος Παν. 5(1), Σωτηρόπουλος 6, Αγγελόπουλος 1, Κουτσουμπός 7(2), Τσαμακλής 4, Κουτσούγερας.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Κουκουλάς, Θεοδωρόπουλος 6, Παπαδόπουλος 7, Δαλάτσης 4, Βούλγαρης 4(1), Γιαννόπουλος Ανδ., Νικολόπουλος 9, Τσίρμπας 14(2), Τσατσουλής 1, Μπουγάς 2.