Νίκη επί του Ευκλή και πρωτάθλημα για τους έφηβους του Συλλόγου Δρομέων

0
285

Το απόγευμα του Σαββάτου (10/07) ο Σύλλογος Δρομέων φιλοξενήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Δημοτικού Σταδίου Καλαμάτας από τον Ευκλή ΣΠΟΚ, στον τελικό του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Μια σεζόν πολύ ιδιαίτερη, με πολύμηνη διακοπή, αλλά και ένα φινάλε με συμμετοχή λίγων ομάδων και πολύ λίγων αναμετρήσεων με τη μορφή των νοκ-άουτ αγώνων.

Στον τελικό του συγκεκριμένης ηλικιακής κατηγορίας, η ομάδα της Τρίπολης αποδείχθηκε αρκετά ανώτερη και έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με σκορ 35-56. Με περισσότερες επιλογές και από τον πάγκο και με τους Καλδή και Χατζόπουλο που έδωσαν τις περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα με 23(5) και 14 πόντους αντίστοιχα, αλλά και αποτελεσματικότητα στην άμυνα, έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Αγωνιστικά οι Δρομείς μπήκαν από νωρίς δυνατά στον αγώνα και αξιοποιώντας τις τελικές προσπάθειες σε σημαντικό βαθμό από την περιφέρεια, απέναντι στην άμυνα ζώνης του Ευκλή, το προβάδισμα προέκυψε από νωρίς για τους «Αρκάδες» με 7-18 στο φινάλε της α’ περιόδου.

«Κυρίαρχοι» οι Δρομείς αποδείχθηκαν και στη β’ περίοδο όπου διατήρησαν τον πολύ καλό ρυθμό τους στην επίθεση με εύστοχες επιλογές, ενώ παράλληλα φρόντισαν να κρατήσουν τον αντίπαλο σ’ ένα ακόμη δεκάλεπτο σε μονοψήφιο νούμερο στο σκοράρισμα. Κάπως έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να τις χωρίζουν 22 πόντοι (16-38).

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρηση «έπεσε», με τον Ευκλή να προσπαθεί να αντιδράσει στο ματς και να επιστρέψει στο ματς, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, καθώς στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη (31-50). Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπικό χαρακτήρα με τους προπονητές των δύο ομάδων να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους αθλητές τους.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Δημοτικού Σταδίου Καλαμάτας | 10/07/2021 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Τσιμπούρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-18 (Α’), 16-38 (Β’), 31-50 (Γ’), 35-56 (Δ’).
ΕΥΚΛΗΣ ΣΠΟΚ (Στακιάς Ηλ., Αγγελόπουλος Α.): Καπόπουλος 4, Χριστόπουλος 9(3), Μπαστάκος 2, Καρέλιας 10, Ματθαιόπουλος 2, Μήλας 2, Φαβατάς 6.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Αλικάκος Βασίλης, Μπαλής Ηλίας): Σελίμης, Παπαπέτρου 4, Καλδής 23(5), Ναστόπουλος, Ζαχαριάς 2, Σούπος 5(1), Χατζόπουλος 14, Λαγομιτζής 2, Ονούτσε 2, Δαύρος 4, Αϊβαλής.