Νίκη με ανατροπή ο Αρκαδικός 50-46 τον Ευκλή (+φωτό)

0
413

Στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής στην Α1 τοπική κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, κλήθηκε το βράδυ της Κυριακής (27/02) να φιλοξενήσει την αντίστοιχη ομάδα του Ευκλή, με στόχο την επικράτηση και την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα. Στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης η υπόθεση νίκη για την ομάδα της Τρίπολης αποδείχθηκε τελικά αρκετά δύσκολη υπόθεση, αλλά εν τέλει στέφθηκε με επιτυχία, καθώς ήρθε το θετικό αποτέλεσμα με σκορ 50-46.

Αγωνιστικά η συγκεκριμένη συνάντηση δεν ξεκίνησε καλά για τον Αρκαδικό που αντιμετώπισε προβλήματα στο σκοράρισμα στο ξεκίνημα και έμεινα πίσω στο σκορ με 7-15 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν ανεβάζοντας σταδιακά απόδοση στην επίθεση, κυρίως με πολύ σημαντικές λύσεις από την περιφέρεια, για το 27-30 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η ομάδα της Μεσσηνίας κατάφερε να «αποκρούσει» την προσπάθεια επιστροφής των «γηπεδούχων» στο παιχνίδι και με σημαντικούς πόντους κατάφερε να κλείσει την γ’ περίοδο προηγούμενη με 35-41. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός ανέβασε ρυθμούς ακόμη περισσότερο και στην άμυνα λειτουργία του, καταφέρνοντας στο φινάλε να περιορίσει ουσιαστικά την ομάδα του Ευκλή, με μόλις πέντε πόντους στην δ’ περίοδο από τον Αγγελόπουλο. Την ίδια ώρα που οι παίκτες του κ. Παναγιώτη Γεωργακόπουλος και με αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα φτάνοντας στη σημαντική νίκη.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 28/02/2022 (20:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξηρόκωστας, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-15 (Α’), 27-30 (Β’), 35-41 (Γ’), 50-46 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Παπαδημητρίου, Χωματάς 21(3), Γλύμης, Βερβαινιώτης 2, Καραγιάννης, Μακρής, Σωτηρόπουλος 8(2), Αγγελόπουλος 14(3), Χαραλαμπόπουλος Παυλ., Κουτσουμπός, Καρβέλας, Κουτσούγερας.
ΕΥΚΛΗΣ ΣΠΟΚ (Ηλίας Στακιάς): Πατλάκας, Λαλάκος, Τσουλέας Δημητρόπουλος, Αντωνόπουλος 5(1), Χριστόπουλος, Καραμπάτσος 15, Κουτσαντωνάκης 1, Φωτάκης 2, Ξεροβάσιλας 9(3), Σαραντόπουλος, Αγγελόπουλος 14(1).