Νίκη οι έφηβοι του Αρκαδικού 64-48 επί του Δίωνα και πρόκριση στο final-4

0
314

Το απόγευμα του Σαββάτου (30/10) για το πρωτάθλημα εφήβων πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης το ντέρμπι του β’ ομίλου στο οποίο Αρκαδικός και Δίωνας Κυπαρισσίας διεκδικούσαν τη νίκη στην προσπάθειά τους να κατακτήσουν την πρώτη θέση του ομίλου που οδηγεί στο final-4 του αντίστοιχου τοπικού προωταθλήματος.

Η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού αποδείχθηκε ιδιαίτερα αποφασιστική στο παρκέ, προηγήθηκε από νωρίς στο σκορ, έχοντας το σταθερό προβάδισμα και τον έλεγχο της αναμέτρησης, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνος με σκορ 64-48. Με εύστοχες από την περιφέρεια οι «κυανόλευκοι» προσαρμόστηκαν ιδανικά στην αντίπαλη άμυνα, καταφέρνοντας έτσι από νωρίς να προηγηθούν στο σκορ. Λύσεις στη συνέχεια ο ΣΕΦΑ βρήκε και κοντά στο καλάθι αυξάνοντας το προβάδισμα σταδιακά στο ματς και κλείνοντας το α’ ημίχρονο με προβάδισμα 31-20.

Με «όπλο» την ιδιαίτερα αποτελεσματική λειτουργία στο ξεκίνημα της επανάληψης, ανέκοψε την οποία προσπάθεια αντίδρασης της Μεσσηνιακής ομάδας αυξάνοντας ακόμη περισσότερο το προβάδισμα, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την τελευταία περίοδο.

Κορυφαίος επιθετικά για τους φιλοξενούμενους ο Γιαννόπουλος με 21(1) πόντους χωρίς ουσιαστικό συμπαραστάτη, ενώ για τους «γηπεδούχους» ο Χαραλαμπόπουλος με 19(3) πόντους και ο Χωματάς με 17(5) πόντους.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 30/10/2021 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Χριστόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10 (Α’), 31-20 (Β’), 53-32 (Γ’), 64-48 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Μακρής 9, Τρυφωνόπουλος 8(2), Γαϊτανάρης 4, Λαγογιάννης, Παπαδημητρίου, Χαραλαμπόπουλος 19(3), Ναστόπουλος, Τουρνικιώτης, Τσαμακλής 3(1), Μποτούλας 4(1), Χωματάς 17(5).
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μιχάλης Τσαγισβίλι, Παναγιώτης Δημητρακάκης): Κίτσος 6, Δημητρακάκης 5(1), Γιαννόπουλος 22(1), Τζώρτας, Κυζιλής 2, Σταμίρης 1, Μωραΐτης 6, Μιχόπουλος 5, Φωτεινόπουλος 1, Αγγελινάς.