Νίκη-πρόκριση για τους παίδες του Αρκαδικού στον τελικό με 62-52 τον Πρωτέα

0
323

Πιο έτοιμος αποδείχθηκε αγωνιστικά ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός το απόγευμα της Κυριακής (19/12) στην κρίσιμη αναμέτρηση για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Αποτέλεσμα να επικρατήσει τελικά του Πρωτέα Καλαμάτας με σκορ 62-52 και κάπως έτσι να πάρει το εισιτήριο πρόκρισης για τον τελικό.

Αγωνιστικά οι «γηπεδούχοι» μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας μικρό προβάδισμα κυρίως χάρη στις εύστοχες επιλογές από την περιφέρεια, σ’ ένα όμως ισορροπημένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια η απόδοση του Αρκαδικού ανέβηκε αισθητά, με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και ουσιαστικές λύσεις στο σκοράρισμα, τόσο κοντά όσο και μακριά από το αντίπαλο καλάθι. Η άμυνα ωστόσο ήταν αυτή που κράτησε χαμηλά στο σκορ την ομάδα του Πρωτέα με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα πολύτιμο προβάδισμα με το σκορ στο φινάλε του α’ ημιχρόνου στο 38-22.

Στην επανάληψη οι «φιλοξενούμενοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά οι «κυανόλευκοι» και λόγω ψυχολογίας αλλά και σταθερότητας στην επιθετική λειτουργία κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα σε διψήφια νούμερα. Σημαντική συμβολή στην επίθεση από τον Τσαμακλή κυρίως κοντά στα καλάθια, αλλά και των Λαγογιάννη και Ναστόπουλου. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 54-37, με τον Αρκαδικό παρά την αντίδραση του Πρωτέα να «μαζέψει» κάπως τη διαφορά, να φτάνει στην επικράτηση με σκορ 62-52.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 19/12/2021 (15:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Πρωτόγερος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15 (Α’), 38-22 (Β’), 54-37 (Γ’), 62-52 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Νίκος Πολυζωγόπουλος, Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Τσέλλος 2, Λαγογιάννης 13(4), Τσαμακλής Αν. 23(1), Ζαμπαθάς 5(1), Λύρας 7(1), Ναστόπουλος 12(1).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΑΠΣ (Σμυρλής, Αλεξόπουλος): Κυριακίδης 12(2), Αλεξόπουλος 16(1), Καμπουγέρης, Μπεκύρας 6, Θεοδωρόπουλος 2, Ζερβάκης 6, Πανταζής, Κατσουλάκος, Κουτσουμπός 10.

► Ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει στο κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης την ομάδα του Πελασγού ΚΟΜ. Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα ο συγκεκριμένος αγώνας ορίστηκε να διεξαχθεί την Κυριακή 23/01/2022 και ώρα 18:00.