Νίκη στο πρώτο αγώνα της β’ προκριματικής φάσης για την ΓΕΑ Άμιλλα

0
237

Το τριήμερο 20-22/07 στο κλειστό γυμναστήριο της Κορίνθου, η ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλα καλούνταν στον β’ προκριματικό όμιλο να διεκδικήσει την πρωτιά με την οποία θα μπορούσε να προκριθεί στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων. Το πρώτο από τα δύο βήματα ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί με αντίπαλο την ομάδα της Ακαδημίας Σχηματαρίου Πρωτέας για την 1η αγωνιστική, όπως και τελικά έγινε.

Η Αρκαδική ομάδα τη Δευτέρα κατάφερε να επικρατήσει εύκολα της συγκεκριμένης αντιπάλου με σκορ 65-46, με αποτέλεσμα την επίτευξη του ενός από τα δύο βήματα που χρειάζεται η ΓΕΑ Άμιλλα 2000 για την πρόκριση για ακόμη μία φορά σε τελική φάση. Το επόμενο βήμα ήταν προγραμματισμένο για την Τετάρτη με αντίπαλο την ομάδα του Προμηθέα 2014.

Αγωνιστικά το ξεκίνημα της αναμέτρησης για την Άμιλλα αποδείχθηκε νευρικά, αποτέλεσμα του άγχους για το συγκεκριμένο τουρνουά, κλείνοντας το α’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-19. Η συνέχεια ήταν πολύ διαφορετική καθώς οι αθλήτριες των κ.κ. Τσουκαλά και Χρονόπουλου ανέβασαν ρυθμούς και με «κυριαρχία» στην άμυνα με την οποία κράτησαν τις αντίπαλες στη β’ περίοδο μόλις στο ένα καλάθι ήρθε η πρωτοπορία και το 30-21 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ΓΕΑ Άμιλλα δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να μειώσει στο σκορ. Είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και παράλληλα κατάφερε σταδιακά να χτίσει ένα σταθερό προβάδισμα ασφαλείας πάνω από τους 10 πόντους. Με διαφορετικές πρωταγωνίστριες στο ματς στην επίθεση η Άμιλλα δεν αντιμετώπισε κανένα σοβαρό πρόβλημα. Η Ιωάννα Μάγκλαρη στο α’ μέρος σημείωσε τους 13 από τους 18 προσωπικούς της πόντους, ενώ η Ζωή Παναγιωτοπούλου στην επανάληψη σημείωσε τους 17 από τους 23 προσωπικούς της πόντους. Φυσικά η συνεισφορά όλων των αθλητριών είτε στην επίθεση, είτε στην άμυνα ήταν το συστατικό για την κατάκτηση  της συγκεκριμένης νίκης.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Κορίνθου | 19/07/2021 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κανελλόπουλος, Λιόνας Ν.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19 (Α’), 30-21 (Β’), 47-34 (Γ’), 65-46 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς, Γιώργος Χρονόπουλος): Μάγκλαρη Αικ., Παπαπέτρου, Γιαννή, Μίχαλου 7(1), Πολυχρονοπούλου, Μάγκλαρη 18(2), Κοκκώνη 9(2), Παναγιωτοπούλου 23, Αρχοντάκου, Σιάμπου 8, Γιαννίκα, Οικονόμου.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ ΠΡΩΤΕΑΣ (Ηλίας Χαντζής): Καρακικέ 4, Παπαρήγα, Ρούσσου 6, Χαντζή 22, Αγγελή 8(2), Τσομώκου 4, Μπνούτα 2.