Νίκη στο φινάλε και παραμονή για τον Πάνα 53-48 την Σπάρτη ΣΚ

0
248

Στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Α1 τοπικής κατηγορίας ο Πάνας Κανδήλας το απόγευμα του Σαββάτου (10/04) φιλοξένησε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την ομάδα της Σπάρτης ΣΚ. Μια αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη με «φόντο» τη «μάχη» της παραμονής. Για την Αρκαδική ομάδα η νίκη σήμαινε και παραμονή και μαθηματικά στην κατηγορία, κάτι που εν τέλει επετεύχθη με την επικράτηση με 53-48.

Αγωνιστικό το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένο για τις δύο ομάδες στην α’ περίοδο με το σκορ να διαμορφώνεται στο 8-6. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε στη συνέχεια με τον Πάνα να είναι η ομάδα που βρήκε περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα, καταφέρνοντας έτσι να δημιουργήσει ένα μικρό προβάδισμα στο φινάλε του α’ μέρους με 29-22.

Στην επανάληψη και πάλι το ματς αποδείχθηκε μοιρασμένο, ωστόσο οι παίκτες του Βαγγέλη Μάλλιου είχαν τον τρόπο να διατηρήσουν την πρωτοπορία στο σκορ και το μικρό προβάδισμα κλείνοντας το γ’ δεκάλεπτο προηγούμενοι με 39-33. Στην τελευταία περίοδο η Λακωνική ομάδα πλησίασε με 41-37 στα 07’30, ωστόσο ο Πάνας κατάφερε να ξεφύγει λίγο αργότερα με 48-40 στα 05’45.

Το τελευταίο πεντάλεπτο στη μεγαλύτερη διάρκεια του άνηκε στη Σπάρτη ΣΚ. Κι αυτό γιατί με σερί 0-8 ισοφάρισε το σκορ σε 48-48 στα 01’46. Οι «γηπεδούχοι» ωστόσο στα 00’11 βρήκαν τρίποντο με τον Γεωργούση για το 51-48, εν’ μέσω έξαλλων πανηγυρισμών, ενώ δύο εύστοχες βολές στο φινάλε από τον Κωνσταντόπουλο διαμόρφωσαν το τελικό 53-48.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 09/04/2022 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρδαράς, Μητσέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-6 (Α’), 29-22 (Β’), 39-33 (Γ’), 53-48 (Δ’).
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Καλταμπάνης 8, Τριντής 2, Γεωργούσης 12(3), Σύρπας 1, Τραχανάς, Κωνσταντόπουλος 7(1), Σινανάι 9(1), Λάζαρης 14(1).
ΣΠΑΡΤΗ ΣΚ (-): Λυμπεράκος 1, Πουλοκέφαλος 5(1), Μανιατάκος 4, Τσαγκαρούλης, Μαλαβάζος 8(1), Μαρκάκος 2, Μπεμπέτσος 7(1), Ροϊνός 2, Σελίμος 10, Κακαλέτρης 9.